Milionář Durst se asi omylem přiznal v televizi k vraždám

New Orleans (USA) – Zřejmě nevědomky se v televizním dokumentu přiznal k vraždám milionář Robert Durst, člen jedné z nejbohatších realitních rodin v zemi. Dursta zadržela policie, on sám ale trvá na své nevině. Kvůli dalším vraždám byl vyšetřován již v minulosti.

Jednasedmdesátiletého muže zadrželi v sobotu v New Orleans na základě zatykače, který na něj byl vydán v souvislosti s 15 let starou vraždou jeho asistentky a mluvčí. Policie již v minulosti řešila Durstův možný podíl na pravděpodobné smrti jeho manželky, která beze stopy zmizela v roce 1982, a na vraždě jeho souseda z roku 2001.

Durst, jehož život provází mnoho divokých zvratů a který je okolím považován za podivína, byl v souvislosti s případy opakovaně vyslýchán a dokonce i jednou souzen, vina mu však nebyla prokázána.

Den po Durstově zadržení odvysílala televize HBO dokument o jeho životním příběhu The Jynx, během jehož natáčení měl připnutý miniaturní mikrofon. Závěrečný záběr filmu byl doprovázen slovy, která podle filmařů mikrofon zachytil, když byl Durst sám v koupelně. „Tak, a je to. Dostali tě… Co jsem, sakra, udělal? Zabil je všechny, samozřejmě,“ říká Durst, aniž by on či autoři dokumentu objasnili, jak byla slova myšlena.

Video Závěrečná scéna filmu The Jinx
video

Závěrečná scéna filmu The Jinx

Policie tvrdí, že jeho zadržení souvisí s novými důkazy, které se proti němu objevily, podle jeho právníka je však načasováno v koordinaci s nedělním filmem.

Novým důkazem hovořícím v Durstův neprospěch má být dopis, který před lety napsal zmíněné asistentce. Písmo z ručně psané adresy má shodné znaky jako rukopis, kterým anonym poslal krátce po její vraždě policii oznámení, že se v jejím bytě nachází mrtvola. Na obou dopisech je stejná pravopisná chyba - místo „Beverly Hills“ tam stojí „Beverley Hills“. Sám Durst navíc v dokumentu říká, že tento anonym mohl policii poslat jen vrah.

Nejstarší syn a předpokládaný hlavní dědic realitního impéria Durstů (rodinný majetek odhadl magazín Forbes na čtyři miliardy dolarů - přes 105 miliard Kč) se s rodinou rozešel poté, co otec před smrtí učinil šéfem podniku jeho mladšího bratra Douglase. Ten zatčení sourozence teď přivítal a prý doufá, že „bude konečně uznán vinným za vše, co udělal“.

Robert Durst
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pat Sullivan

V roce 1982 nahlásil Durst zmizení své ženy Kathleen, policie však případ vyšetřovaný jako vraždu po letech odložila. Jeho asistentka byla zavražděna krátce před tím, než měla v této kauze svědčit. Po její smrti se Durst z New Yorku uchýlil do ústraní do Texasu, justici však začal opět zajímat, když se v moři našlo rozřezané tělo jeho zavražděného souseda.

Durst byl po vraždě několik měsíců na útěku, policie jej však zadržela kvůli krádeži v obchodě, jíž se dopustil nehledě na to, že měl v tu chvíli v peněžence 500 dolarů a v autě dalších 37 000, dvě pistole a balíček marihuany.

Přestože se k vraždě postaršího souseda přiznal, soud jej obvinění z vraždy zbavil a přistoupil na obhajobu, že šlo o sebeobranu a že Durst trpí Aspergerovým syndromem. „Měl neuvěřitelné štěstí, že tolik lidí, kteří ho vyšetřovali, to vzdalo, ale myslím, že se to možná mění,“ prohlásila soudkyně Susan Crissová, která jej zprostila viny v texaském procesu.