Irák postihla nejhorší písečná bouře za poslední desetiletí

Bagdád - Nejhorší písečná bouře, jakou v zemi pamatují, postihla Irák. Stovky lidí skončily v nemocnicích s podrážděným hrdlem, očima a zhoršeným astmatem. Týden trvající písečná bouře ovlivnila v pátek a v sobotu i návštěvu amerického viceprezidenta Joea Bidena, který musel zrušit plánovaný let do Kurdistánu a pozměnil program schůzek v Bagdádu.

Řádění písečné bouře zpozdilo bezpočet letů do Bagdádu a z Bagdádu. Mnoho obchodů v hlavním městě zůstalo dnes uzavřeno a policisté v ochranných maskách řídili skrovný proud dopravy v tajemně zamlžených ulicích. Pohotovosti v místních nemocnicích byly přeplněné lidmi stěžujícími si na dýchací problémy.

Lidé přicházejí s dýchacími potížemi do nemocnic

„Jsme v pohotovosti. Tohle je nejhorší písečná bouře, jakou jsme kdy v Iráku měli,“ řekl doktor Džasíb Latíf z ministerstva zdravotnictví. Jen během dneška přišlo do jedné z bagdádských nemocnic 300 lidí s dýchacími potížemi. „Vzduch je plný prachu už týden. Když v tom nemohou dýchat zdraví lidé, jak se s tím mají vyrovnat děti?“ ptá se Imán Alí, který do nemocnice přinesl syna trpícího astmatem.

Oslepující písečné bouře Irák už dlouho zná, ale nyní situaci mimořádně zhoršilo několikaleté sucho. Půda vysychá a je čím dál tím prašnější, k čemuž přispívá i nedostatečný přítok vody do Eufratu a Tigridu omezený vodními elektrárnami v zemích na jejich horním toku.

V posledních dnech se jemný prach hnaný větrem dostal doslova všude, přes prahy dveří a okna vnikl do domů, pokryl souvislou vrstvou stoly, židle i hlavy lidí a na jazyku po něm zůstává železitá pachuť. „Dřív písečné bouře trvaly jeden den,“ stěžuje si doktor Sámi Alí. „A ne takhle hrozně dlouho.“