Londýn/Praha - Planetky nejsou jen velké kameny poklidně se pohybující kolem Slunce. Mezinárodní tým astronomů vedený Petrem Pravcem z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky získal důkazy, že jde o poměrně nesoudržná tělesa. Planetky se mohou působením slunečního záření roztočit. Pokud je rotace příliš rychlá, mohou se rozpadnout. Odštěpek a planetka pak kolem sebe obíhají. Práci vědců zveřejnilo poslední vydání odborného magazínu Nature.
Planetky jsou nesoudržná tělesa, zjistili vědci vedení Čechem
Pravcův tým se ve své studii zaměřil na další osud takzvaných dvojplanetek, kterých je v dnešní době známo několik desítek. Zjistil, že ve dvojici nezůstanou dlouho, protože úlomek se vyváže z gravitačního pole hlavní planetky a začne Slunce obíhat po své vlastní dráze. Vědci studovali 35 někdejších planetových párů, jejichž části mají dnes již vlastní dráhy oběhu. Astronomové vypočítali polohy těchto rozdělených párů v minulosti a zjistili, že dráhy obou těles byly identické. Obě planetky tak musely před miliony let tvořit jedno těleso.
Existenci párů planetek objevil v roce 2008 profesor David Vokrouhlický z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Nejnovější studie tak jeho objev doplňuje o vznik těchto párů.
Planetky jako hromady suti
Vědci také vypozorovali souvislosti mezi párovými planetkami. Menší z nich má vždy nejméně 60 procent rozměru větší planetky. Takový rozměr je nutný k tomu, aby se úlomek mohl gravitačně odpoutat od větší planetky. Dráha odděleného odštěpku kolem planetky je nejdříve velmi chaotická. Podle Pravcova týmu začne menší část odebírat většímu tělesu rotační energii a postupně přejde na únikovou dráhu.
Planetky kilometrových velikostí tak nejsou pevná kamenná tělesa, naopak jsou složeny z menších kusů, které drží pohromadě pouze vlastní gravitace. Připomínají tak spíše hromadu suti. Pozorování se uskutečnila na několika zahraničních observatořích, čeští astronomové pracovali na Evropské jižní observatoři (ESO) v La Silla v Chile. V týmu byli vědci z USA, Chile, Izraele, Slovenska, Ukrajiny, Španělska a Francie.