Manchester – Britští lékaři na nové klinice v Manchesteru vytáhli do boje proti tak zvané mužské menopauze. Její projevy, jako je únava, pocení, bolest nebo podrážděnost, se totiž objevují nejen u žen po padesátce: Podobnými příznaky trpí i mnoho mužů kvůli nedostatku pohlavního hormonu testosteronu, jehož produkci varlata a nadledvinky s věkem snižují. Nedostatek testosteronu u mužů způsobuje řadu obtíží, které znepříjemňují život, a navíc ohrožuje i zdraví.
I muži jsou v přechodu - ale dá se to léčit
Problémy žen po padesátce se dají léčit a i mužská menopauza se léčí velmi snadno; problém je ale v tom, že většina lékařů nepozná symptomy, a pomoc se tak dostane jen zlomku potřebných. Muži jsou ve stejné situaci, v jaké byly ženy před 30 lety – to ještě lékaři běžně neznali menopauzu a všechny její symptomy. Průvodní potíže jsou ale tak nepříjemné, že mohou lidem ničit život. Muži s nízkou hladinou testosteronu umírají dříve, mají zvýšené riziko srdečních komplikací a cukrovky.
Malcolm Carruthers, ředitel Centra pro mužské zdraví, Manchesterská nemocnice:
„Když se podíváme na muže nad 50 let ve Velké Británii, tak 80 procent z nich má lehké nebo těžké příznaky, které ukazují na nedostatek testosteronu. Jejich doktor jim většinou řekne – no, to je prostě stáří. Jenže tak to není, je to velmi častá a v podstatě neléčená nemoc.“
Ve Velké Británii trpí nedostatkem testosteronu dva miliony mužů, léčených je ale jen 20 tisíc z nich – tedy jen jedno procento. Léčba je přitom snadná a levná - stačí testosteron doplnit. Pacient si prostě potírá kůži speciálním Testogelem; když to nepomůže, přijdou na řadu injekce. Léčení pacienti si nemohou výsledky vynachválit a považují to za malý zázrak.
Podle lékařů z manchesterského Centra pro mužské zdraví je důležité, aby se o problému začalo mluvit a aby si lékaři uvědomili, s čím mohou symptomy u mužů po 50 souviset. Léčba totiž může zachránit zdraví a spokojený život milionům mužů po celém světě. Stejně jako se to před lety stalo v případě žen.