Původní budovy WTC navrhli americký architekt japonského důvodu Minoru Yamasaki a Američan narozený na území Slovenska Emery Roth. Stavební práce na centru začaly v dubnu 1966 a poslední budova (budova číslo sedm) byla dokončena v roce 1987. Dvojice mrakodrapů přezívaná dvojčata se slavnostně otevřela dne 4. dubna roku 1973.
Jejich osud se naplnil po teroristických útocích v září 2001. Teroristé tehdy unesenými letadly narazili do dvojice mrakodrapů, které zcela zničili. V troskách zahynulo více než 2 600 lidí. Další unesené letadlo islamističtí teroristé namířili do budovy Pentagonu u Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil nedaleko Pittsburghu. Celkem o život přišlo 2 996 lidí a přes 6 000 bylo zraněno.
Jiří Boudník, architekt
„Problém tam byl s únikovými cestami. Tisíce lidí se musely dostat z budov pouze po třech schodištích v každé z nich. Stěny obklopující schodiště byly navíc z nepříliš pevného materiálu, proto se úplně zhroutily.“
Teroristický útok otřásl pocitem jistoty, a to jak ve Spojených státech, tak v celém světě. Američanům pak trvalo dalších deset let, než dopadli a zabili strůjce celého atentátu, šéfa teroristické organizace al-Káida Usámu bin Ládina.
Na Ground Zero už stojí nová budova, daleko bezpečnější
Na místě tragédie, takzvaném Ground Zero, se nyní nachází památník a staví se zde budova nového Světového obchodního centra. Původní návrh komplexu byl dílem architekta Daniela Libeskinda, který se však od projektu kvůli pozdějším zásahům distancoval. Budova by měla měřit 1 776 stop - symbolicky podle roku vyhlášení americké nezávislosti.
„Už je to nejvyšší budova v New Yorku a svým způsobem bude také nejvyšší na západní polokouli. Z vrcholu člověk uvidí zemské zakřivení,“ řekl Bill Baroni z Přístavní správy New Yorku a New Jersey. Podle architekta Boudníka tato budova odolá třeba deseti nárazům letadla. A je postavená tak, aby tam nedošlo k žádnému progresivnímu kolapsu.
