Berlíňané zachránili letiště, které kdysi zachránilo Berlín

Berlín – Berlíňané se vzbouřili proti radnici a v referendu výraznou většinou odmítli částečné zastavění světoznámého letiště Tempelhof. To se po ukončení provozu před šesti lety změnilo v obří park a jeden z nejvyhledávanějších výletních cílů německé metropole. Volební účast v referendu byla dostatečná na to, aby byl výsledek závazný.

Video Bývalé berlínské letiště Tempelhof zůstane parkem
video

Bývalé berlínské letiště Tempelhof zůstane parkem

Tempelhofu se říká matka letišť. Vůbec první dopravní letiště světa patřilo k největším chloubám režimu Adolfa Hitlera. Po jeho pádu zachránilo přes dva miliony lidí před hladem. Když Sověti v červnu 1948 zahájili blokádu Západního Berlína, přistávalo na Tempelhofu každé tři minuty jedno letadlo spojenců. Letecký most udržel město při životě bezmála rok.

Tempelhof ale postupně přestal vyhovovat moderním nárokům a legendární plocha v roce 2008 přijala poslední letadlo. Berlíňanům po ukončení provozu spadla do klína obrovská volná plocha, která je větší než monacké knížectví nebo 500 fotbalových hřišť. Navíc je prakticky v centru metropole.

Letadla vystřídaly kolečkové brusle, kola, piknikové koše a miniaturní zahrádky pro obyvatele přilehlé čtvrti Neukölln. Areál bývalého letiště se stal oblíbeným rekreačním místem, přenechat ale celý Tempelhof radovánkám je podle radnice luxus. Berlín totiž roste – jen loni se sem přistěhovalo skoro 50 tisíc lidí. Městu zoufale chybějí byty, nájmy vyskočily za posledních pět let o 60 procent.

Podle radnice měl být Tempelhof modelový projekt, kde město chtělo postavit velké množství dostupných bytů v okrajových částech areálu. Centrální plocha ale neměla být narušena. Podle radnice mělo v areálu vzniknout 4 700 bytů, většina z nich pro mladé rodiny a sociálně slabé. Kromě toho město plánovalo stavbu kanceláří a nové městské knihovny. Plánovaný rozpočet projektu byl 620 milionů eur (17 miliard korun).

Odpůrci projektu z iniciativy 100 % Tempelhof se ale obávali, že se stavba rozšíří i do centrální části areálu a bude znamenat konec třísethektarového parku. „Jakmile se část Tempelhofu rozparceluje, nebude to dlouho trvat a postupně se úplně změní. A tomu chceme zabránit, je to světově jedinečný park,“ říká člen iniciativy Nicklas Engelmann.

Iniciativa k referendu přilákala rekordní množství lidí. Skoro 65 procent z nich řeklo ne i jen částečnému zastavění letiště, které obyvatelům německé metropole přirostlo k srdci. „Postarali jsme se, aby letiště zůstalo bezplatně přístupné všem,“ říká Engelmann. Berlíňané zkrátka zachránili letiště, které kdysi zachránilo Berlín.

/*json*/{"map":{"lat":52.474570588044685,"lng":13.404216722320612,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/