David Vondrášek se právě vynořil - strávil pět dní pod hladinou

Potápěč strávil 102 hodin pod vodou, vytvořil český rekord

Instruktor potápění David Vondrášek překonal český rekord v pobytu pod vodou. Ve speciální kabině strávil v zatopeném lomu u Českých Budějovic víc než 102 hodin. Zkoumal, jestli se delší pobyt pod vodou projeví na lidském organismu.

 

Žil deset metrů pod hladinou, při teplotě 18 stupňů Celsia. Jeho životní prostor byl široký dva metry a vysoký šest metrů. David Vondrášek – učitel potápění z Fakulty tělesné výchovy a sportu Karlovy univerzity – tam pod dohledem kolegů potápěčů a webové kamery strávil pět dnů.

Podvodní kabina je v lomu instalovaná trvale. Vejde se do ní až osm lidí. Má stálý přívod vzduchu, osvětlení a také internet. Zařízení slouží k trénování změněného stavu člověka při dlouhodobém pobytu pod vodou. Můžou tam trénovat potápěči i členové záchranářských týmů.

Ve středu krátce po třetí hodině odpoledne experiment skončil. David Vondrášek se objevil na hladině lomu. Při návratu mu dělali doprovod instruktoři potápění. Cesta z desetimetrové hloubky mu zabrala – kvůli dekompresi – 45 minut.

Člověk funguje jako otevřená lahev se sodovkou

Jak David Vondrášek na břehu poznamenal, funguje to podobně jako u lahve se sodovkou. Když ji otevřete, jsou tam bublinky, protože byla natlakovaná. „A stejně funguje člověk,“ uvedl Vondrášek.

Při jeho pokusu nešlo jen o překonání rekordu. Zkoumá také, jaký vliv má delší pobyt pod vodou na lidský organismus. Zajímaly ho hlavně případné fyziometrické změny – ty se ale prý neprokázaly. 

Pět dnů strávených pod vodou je sice nový český rekord. Světový – který trval 31 dní – ale David Vondrášek nepřekonal.

Video Potápěč: Pod vodou jsme spali tvrdě a klidně
video

Potápěč: Pod vodou jsme spali tvrdě a klidně

Potápěč: Pod vodou jsme spali tvrdě a klidně

Potápěč vytvořil český rekord - byl 5 dní pod vodou

 

/*json*/{"map":{"lat":49.02994002295044,"lng":14.604153750000023,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.01985919086641,"lng":14.612674713134766,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/