Co všechno mají Bratři v triku na triku? Večerníčky i Toma a Jerryho

Trnkovy filmy, některé večerníčky, ale třeba i známé americké animované postavičky vyrobili Bratři v triku, největší a nejstarší české studio, které vytváří kreslené film. Jeho sedmdesátileté výročí od 25. listopadu ve Strahovském klášteře připomíná výstava, mnohé exponáty zpřístupňuje veřejnosti poprvé.

Snímky Bratří v triku provázejí od 2. poloviny 40. let 20. století generace českých diváků od dětství až po dospělost. Navzdory době, která uplynula od jejich dokončení, dodnes šíří slávu české kultury i v zahraničí.

Studio Bratři v triku bylo založeno hned po skončení druhé světové války. Spojeno bylo s takovými animátory jako Jiří Trnka, Zdeněk Smetana, Jiří Brdečka, Jiří Šalamoun, Adolf Born či Zdeněk Miler. Autor nemluvného krtka také navrhl logo tří kudrnatých kluků v pruhovaných tričkách.

Video Studio 6
video

Prohlídka výstavy Bratři v triku

Prohlídka výstavy Bratři v triku

Bratři v triku: Krásné iluzi animace byli ochotni obětovat vše

Na výstavě Bratři v triku připomenou i vůbec první filmy studia - pohádkové příběhy Zasadil dědek řepu a Zvířatka a Petrvoští, pod oběma je podepsán Jiří Trnka, jenž jimi začal svou animátorskou dráhu.

„Návštěvníci expozice uvidí nejen ilustrace,“ upozornila autorka výstavy Jana Sommerová, „ale i návrhy, scénáře, fotografie, dokonce sošku Oscara.“ Tu pro Bratry v triku získal americký režisér a producent animovaných filmů Gene Deitch, když se z nedostatku financí vydal na začátku šedesátých let film Munro natočit do tehdejšího Československa. Právě za parodický příběh o tuposti amerického armádního systému dostal prestižní zlatou sošku.

Pepek a Oscar

„Ve studiu Bratři v triku vznikaly i seriály Tom a Jerry nebo Pepek námořník, což asi málokdo ví,“ doplnila Sommerová. O škodolibém (ne)přátelství animovaného kocoura a myšáka vzniklo, pod režijním vedením Václava Bedřicha (později ho proslavil zejména Bob a Bobek), dílů dvanáct. 

Tom a Jerry
Zdroj: ČTK/FOTOS INTERNATIONAL
Autor: CARTOONS

Tehdejší postupy výroby si návštěvníci výstavy  budou moci částečně i vyzkoušet. Bratři v triku zůstanou ve Strahovském klášteře do konce letošního roku. Většinu exponátů zapůjčili přímo autoři nebo jejich dědicové.