Konec bezvládí: Brněnské Národní povede Martin Glaser

Brno – Národní divadlo Brno má po více než roce konečně šéfa. Rada města Brna dnes odsouhlasila jméno nového ředitele. Podle očekávání se jím stal Martin Glaser. Nejvýraznější změnou, kterou dosvadní umělecký šéf Jihočeského divadla plánuje, je sjednocení činoherního souboru. Reduta už nebude mít vlastní umělecké vedení.

Jmenování Glasera doporučila radě už minulý týden odborná komise, v níž vedle primátora Romana Onderky (ČSSD) zasedl i ředitel České filharmonie David Mareček nebo rektor JAMU Ivo Medek. Odbornou komisi Glaser zaujal svou vizí moderního a sebevědomého metropolitního divadla. Nový ředitel vzešel přitom až ze třetího kola výběrového řízení, v němž porazil Tomáše Froydu z plzeňského Divadla Alfa.

"Martin Glaser na nás udělal dobrý dojem svou minulostí a svým aktivním a kvalitním působením v českobudějovickém divadle. Rada se proto ztotožnila s názorem komise a jednomyslně pana Glasera schválila,„ zdůvodnil rozhodnutí primátor Onderka. Vedení města odhaduje, že Glaser do funkce plně nastoupí až v březnu. “Už teď ale bude mít takový úvazek, aby mohl řešit zásadní věci,„ přislíbil Onderka. Prozatímní ředitel Jan Petr se vrátí k práci technického náměstka. “Cením si toho, že se nám podařilo snižovat schodek hospodaření a naplánovat celou sezonu," uvedl ke svému působení v čele ND.

Video ND Brno má nového ředitele
video

ND Brno má nového ředitele

ND Brno má nového ředitele

Rozhovor s Martinem Glaserem

Martin Glaser nyní bude mít za úkol hlavně stabilizovat situaci na činoherní scéně. V jeho pravomoci bude také jmenování uměleckých šéfů souborů. Ty už si vybral. „Pro činohru se mi podařilo získat Martina Františáka, uměleckého šéfa Divadla Petra Bezruče, baletní soubor dostane na starost Mário Radačovský, skvělý slovenský choreograf, nějakou dobu pracoval také jako šéf baletu slovenského ND. Samozřejmě přivedu i nové vedení opery - Jiřího Heřmana, který má zkušenosti z pražského ND, a spolu s ním přijde i nový šéfdirigent Marko Ivanovič,“ prozradil.

Soustředit se chce také na koncepci Reduty, z níž se podle jeho slov stala „prázdná slupka“. „Jsem přesvědčený o tom, že z dlouhodobého hlediska je udržování dvou konkurenčních činoher pod jednou střechou kontraproduktivní. Spolu s kolegy-šéfy jsme se rozhodli, že Reduta bude studiovou scénou Mahenovy činohry a že tam budou připravovat komorní projekty i kolegové z baletu a opery,“ plánuje. Umělecký šéf Petr Štědroň, pod jehož vedením tvořila Reduta čtvrtou složku ND a získala celou řadu uznání, odešel do pražského Divadla Na Zábradlí.

Kdo je Martin Glaser?

Martin GlaserNarodil se v roce 1974 v Sokolově. Vystudoval obor činoherní režie a dramaturgie na pražské DAMU, aby od roku 1998 působil jako kmenový režisér v Jihočeském divadle, od roku 2006 jako šéf činoherního souboru. Režíroval např. Havlovo Odcházení, Skakespearova Macbetha nebo Čechovovy Tři sestry. Získal cenu Josefa Balvína za nastudování hry Arabské noci, jeho inscenace hry Očištění byla na cenách Nadace Alfréda Radoka vyhlášena jako nejlepší uvedená česká hra, inscenace Nebezpečné vztahy byla zase oceněna jako nejpozoruhodnější umělecký počin na přehlídce České divadlo. Letos na jaře se ucházel o funkci ředitele pražského Divadla Na Zábradlí, porazil jej však Petr Štědroň z brněnské Reduty.

Zdroj: Národní divadlo Brno


Glaser nastoupí do vedení Národního divadla po Danielu Dvořákovi, který divadlo opustil loni v září po pěti letech ve funkci. Nelíbil se mu přístup brněnské radnice – politické zásahy do jeho práce, neochota k systémovým změnám a hlavně nedostatečná finanční podpora. Čelil ale také kritice za klesající úroveň inscenací v Mahenově divadle. Svůj odchod Dvořák plánoval už dlouho. Přesunul se proto do Prahy a s ním Národní divadlo opustila i část hereckého ansámblu.

První kolo výběrového řízení na pozici ředitele brněnského národního divadla proběhlo už loni na podzim, druhé letos na jaře. Odborná komise ale v obou případech nikoho radě ke zvolení nedoporučila. Do prvního kola se přitom chtěl přihlásit i sám Daniel Dvořák, nakonec ale od kandidatury upustil.