Heydrich je mrtev, konec hry

Berlín - Operace Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, inspirovala spisovatele Jaroslava Rudiše k počítačové hře Operace Praha. Její koncept představí dnes v Berlíně na literárním festivalu, jehož tématem jsou počítačové hry jako „nový level“ literatury.

„Původně jsem myslel na nějaký vtípek, na hru, kde naučím Němce točit dobré pivo,“ uvažoval Rudiš poté, co byl festivalem spolu s dalšími autory osloven, aby vytvořil román-hru. Nakonec si pro ni vybral historický námět, koneckonců dějiny zaplétá do téměř všech svých děl; zvláště tu česko-německou.

„Je to silný příběh - a silný příběh je něčím, co má počítačová hra společného s literaturou,“ vysvětlil Rudiš, z jakého dalšího důvodu si vybral právě atentát na Heydricha. „Je to spíš psychologická hra než střílečka. Dost sázím na atmosféru Prahy a protektorátu,“ dodal.

Příběhem skutečných atentátníků se podle svých slov jen inspiroval. „Nechtěl jsem ji dělat přímo o nich, protože v mých očích jsou to obrovští hrdinové a mám pocit, že počítačová hra by je znevážila,“ podotkl.

Heydrichův automobil poškozený pumou při atentátu
Zdroj: ČTK

Vymyslel si tedy vlastní hrdiny. „Trojici atentátníků která se vydává v zimě do Prahy s cílem odstranit důležitého muže Třetí říše. Záleží na hráčích, jak se hra dál vyvine, každé jejich rozhodnutí by mělo ovlivňovat i příběh hry,“ prozradil Rudiš. „Nakonec dojde i na pití a točení piva,“ doplnil ještě, že původní nápad úplně nezavrhl.

Operaci Praha představí v Berlíně dnes večer. Jestli si ji lidé budou moci jednou zahrát i na počítači, neví. Nemožné to ale podle něho není: „Zatím se nic takového neplánuje, i když tady na festivalu jsou i lidé ze společností, které vyvíjejí počítačové hry, uvidíme.“ Koncept Operace Praha zatím vyšel s koncepty dalších devatenácti autorů jen knižně - ovšem v němčině.