Distributoři tisku se spojili. PNS podepsala smlouvu o koupi Mediaservisu

Největší tuzemský distributor tisku První novinová společnost (PNS) podepsal smlouvy o koupi alternativního poštovního operátora Mediaservis. Byl tak ukončen několik měsíců trvající akviziční proces. Transakci schválil antimonopolní úřad počátkem léta, její cenu se obě strany rozhodly nezveřejňovat.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24 Autor: Vojtěch Rejl

„Je to pro nás logický krok. PNS prostřednictvím spolupráce s Mediaservisem vstoupila na trh s předplaceným tiskem. Akvizice Mediaservisu nám umožní věnovat se s větší intenzitou zlepšení fungování projektu distribuce předplatného deníků,“ uvedl Petr Novák, jednatel společnosti Mediaservis a předseda představenstva PNS. 

Obě společnosti již od začátku letošního roku spolupracují na distribuci denního tisku do schránek předplatitelů včetně všech velkých českých deníků poté, co s ní skončila Česká pošta, která se s vydavateli nedohodla na zvýšení ceny za tuto službu. 

Od spojení si obě firmy slibují zlepšení služeb. Jako první se nabízí rozšíření doručování o další předplacené tituly, již od září zajišťuje PNS dopravu adresných zásilek, tedy dopisů doručovaných Mediaservisem, do vybraných předávacích míst v celé ČR. Připravuje se také stěhování provozů Mediaservisu do společných prostor s PNS a řada dalších opatření.

Denně v rámci předplatného míří do schránek v průměru 200 tisíc deníků. PNS zajišťuje rozvoz předplacených novin z tiskáren do zhruba 3100 míst, kde si je přebírají doručovatelé Mediaservisu a následně je roznášejí do schránek. Situace v oblasti doručování novin je podle Nováka po problémech na začátku roku v současné době stabilizovaná. Doručování zajišťuje každý den 3800 lidí a systém funguje bez větších obtíží.

Mediaservis doručuje adresné a neadresné zásilky, například reklamní letáky. Pro tuto činnost zaměstnává téměř deset tisíc doručovatelů. Dosud byl součástí slovenské skupiny Cromwell, která je na Slovensku největším alternativním poštovním operátorem.

První novinová společnost je největším distributorem tisku v Česku. Hlavními akcionáři PNS jsou Vltava Labe media (35 procent), Czech News Center (27 procent), Mafra (26,3 procenta) a Bauer Media (11,2 procenta).