Disney kupuje většinu 21st Century Fox. V miliardové transakci získá Simpsonovy i X-Meny

Americký zábavní gigant Walt Disney koupí většinu aktivit 21st Century Fox za 52,4 miliardy dolarů (1,14 bilionu korun). Disney tak získá filmová a televizní studia, kabelové stanice a zahraniční televizní stanice z impéria mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Pokud bude dohoda schválena americkými regulačními orgány, Disney upevní svou pozici největší mediální společnosti na světě. Do svého portfolia Disney bude moct zařadit i filmy jako Avatar, sérii X-Men nebo seriál Simpsonovi.

Zdroj: thewaltdisneycompany.com Autor: ČT24

Podle dohody 21st Century Fox před akvizicí oddělí do samostatné firmy zpravodajské sítě a stanice Fox Broadcasting, Fox News Channel, Fox Business Network, FS1, FS2 a Big Ten Network, které nebudou součástí dohody, uvedla agentura AP. Disney převezme také dluh společnosti 13,7 miliardy dolarů.

Podle listu Financial Times bude mít spojení, pokud bude schváleno, dalekosáhlé důsledky pro globální mediální prostředí. Dohoda přichází v době, kdy se Disney snaží vyrovnat s konkurencí technologických firem v zábavním průmyslu. Ten prochází velkými změnami. Spotřebitelé se stále více obracejí na internet, kde expandují se svou nabídkou videoslužeb technologické firmy. Inzerenti pak následují spotřebitele.

Dohoda se uskuteční formou výměny akcií. Akcionáři Fox obdrží za každou svou akcii 0,2745 akcie Disney.

Fox také společnosti Disney odprodá své aktivity v zahraničí, včetně 39procentního podílu v britské satelitní televizi Sky. Disney se tak rovněž stane majitelem společnosti Star India, což je velká mediální skupina, která provozuje desítky sportovních a zábavních kanálů.

Murdoch si ale udrží kontrolu nad zpravodajskou skupinou News Corporation. Ta vlastní noviny The Times a The Sun a od 21st Century Fox se oddělila v roce 2013.

Pro zábavní průmysl je prodej aktivit 21st Century Fox překvapením. Očekávalo se, že Murdoch, který své impérium v uplynulých 50 letech neustále rozšiřoval, firmu předá jednomu ze svých dvou synů. Šéfem Disney zůstane do roku 2021 Bob Iger.