Moody's snížila odhady růstu britské ekonomiky. Nevěří jí ani sami Britové

Ratingová agentura Moody's Investors Service snížila odhady růstu britské ekonomiky pro letošní i příští rok poté, co se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie, tedy pro takzvaný brexit. Agentura rovněž zhoršila hospodářský výhled eurozóny. Nejnovější průzkum GfK navíc ukázal pokles spotřebitelské důvěry – nejprudší za více než pět let.

Moody's podle  zprávy předpokládá, že britská ekonomika v letošním roce stoupne pouze o 1,5 procenta namísto dříve předpokládaného růstu o 1,8 procenta. Odhad růstu pro příští rok agentura snížila ještě výrazněji, a to na 1,2 procenta z 2,1 procenta. Dlouhodobější hospodářský výhled Británie bude podle Moody's záviset na podobě budoucích obchodních dohod s EU i dalšími zeměmi.

Británie je druhou největší ekonomikou v Evropské unii po Německu. Moody's nicméně předpokládá, že dopady brexitu na hospodářský růst v EU budou omezené.

Dopady na eurozónu

Agentura nyní očekává, že ekonomika eurozóny v letošním roce stoupne o 1,5 procenta. V předchozí prognóze přitom počítala s růstem o 1,7 procenta. Odhad hospodářského růstu v eurozóně pro příští rok Moody's zhoršila na 1,3 procenta z 1,6 procenta. 

Zhoršení vývoje v eurozóně následkem brexitu očekává i Mezinárodní měnový fond. Pro příští rok prognózuje růst maximálně ve výši 1,4 procenta. A to ještě v případě, že Británie a EU relativně rychle vyjednají vzájemný bezcelní přístup na své trhy. Pokud se ale budou jednání protahovat, bude se to odrážet na finančních trzích, v důvěře v ekonomiku a v útlumu investic, což ekonomiku ještě více oslabí. 

Spotřebitelská důvěra v Británii ztrácí

Údaje vztahující se k britské ekonomice zveřejnila v pátek také společnost GfK. Podle ní se index spotřebitelské důvěry po referendu propadl na minus devět bodů z minus jednoho bodu v předchozí pravidelné měsíční anketě. Index tak utrpěl nejprudší pokles od ledna 2011 a dostal se na nejnižší úroveň od prosince 2013. Lidé, kteří hlasovali pro setrvání v EU, jsou podle GfK mnohem pesimističtější než ti, kteří se v referendu vyslovili pro takzvaný brexit, tedy odchod z Unie.

Informace od GfK jsou podle agentury Reuters jednou z prvních jasných známek toho, že výsledek referenda znepokojil britské domácnosti, které jsou klíčovým motorem britské ekonomiky. Překvapivé vítězství zastánců brexitu vyvolalo v zemi politický chaos a vedlo k propadu britské libry vůči dolaru na nejnižší úroveň za více než tři desetiletí.

Rekordně padaly i maloobchodní tržby 

Negativní dopady referenda na britskou ekonomiku signalizují rovněž průzkumy mezi maloobchodníky a personálními agenturami. Maloobchodní tržby podle poradenské společnosti BDO v červnu meziročně klesly o 3,6 procenta. To představuje nejprudší červnový propad za více než desetiletí. Pokles tržeb přitom podle BDO v průběhu měsíce zrychloval.

Průzkum konfederace pro nábor nových pracovníků a zaměstnanost REC navíc ukázal, že počet pracovníků přijatých prostřednictvím personálních agentur v červnu zaznamenal první pokles od prosince 2012 a růst mezd byl nejpomalejší od září 2013.

„Nejlepší pro podnikání by nyní bylo jasné a rozvážné vedení a co nejjasnější představa o tom, jak bude budoucnost bez EU vypadat,“ uvedl šéf konfederace REC Kevin Green.