Loňské výsledky Komerční banky zůstaly za očekáváním

Komerční bance klesl v loňském roce čistý zisk na 13,1 miliardy korun, což představovalo meziroční pokles o 1,5 procenta. Čisté provozní výnosy bance klesly o 1,8 procenta na 30,1 miliardy Kč.

Čistý zisk připadající akcionářům Komerční banky loni dosáhl hodnoty 12,7 miliardy korun, zatímco v roce 2014 to bylo 12,9 miliardy. Odhady oslovených analytiků počítaly s meziročním růstem zisku na více než 13 miliard korun.

Za poslední čtvrtletí minulého roku pak banka vykázala pokles konsolidovaného čistého zisku o 13 procent na 2,94 miliardy korun.  Celkový hrubý objem úvěrů poskytnutých skupinou KB meziročně stoupl o necelých sedm procent na 548,2 miliardy korun. Celkový objem vkladů stoupl o 3,3 procenta na 656,7 miliardy korun.

„Poslední tři měsíce loňského roku ve výsledcích KB ukazují na zhoršení ekonomického vývoje v závěru roku nebo spíše na větší opatrnost v očekávání vývoje budoucího. To se projevilo vyššími čísly v položce odpisů a snížení hodnoty majetku a ve vyšší tvorbě rezerv a opravných položek ke špatným úvěrům.“ 

Petr Hlinomaz

analytik BH Securities

Představenstvo Komerční banky se na základě výsledků rozhodlo navrhnout vyplatit na dividendách 11,78 miliardy korun, tedy 310 korun na jednu akcii. To je stejně jako loni. Navrhovaný objem dividend za rok 2015 činí 92,4 procenta z konsolidovaného čistého zisku. 

„Představenstvo banky má v úmyslu zachovat zvýšenou úroveň výplatního poměru 80 až 100 procent konsolidovaného čistého zisku také v roce 2016,“ uvedl výkonný ředitel pro Strategii a finance Jiří Šperl.

Do skupiny KB patří kromě samotné Komerční banky také stavební spořitelna Modrá pyramida, poskytovatel spotřebitelského financování ESSOX a penzijní spořitelna KB Penzijní společnost.

Société Générale si dala stranou 400 milionů eur na soudní spory

Hlavním majitelem Komerční banky (60,4 procenta) je francouzská Société Générale. Její zisk ve čtvrtletí stoupl o 19,5 procenta na 656 milionů eur díky prodeji podílu ve firmě Amundi a oživení poptávky po půjčkách.

Výsledky však zaostaly za očekáváním kvůli vytvoření dodatečných rezerv ve výši 400 milionů eur na pokrytí nákladů na soudní spory. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zisk až 663 milionů eur. Příjmy se snížily o 1,2 procenta na 6,05 miliardy eur, analytici čekali pokles o pět procent.

Société Générale dodala, že divize drobných bankovních služeb ve Francii měla silné čtvrtletí díky růstu poptávky po půjčkách a růstu vkladů. Zahraniční divize drobných bankovních služeb však stagnovala, hlavně kvůli ztrátám v Rusku, a obchody s cennými papíry klesly.