Norové po Vitaně kupují i Hamé za 4,7 miliardy korun

Norská firma Orkla podepsala smlouvu o koupi výrobce potravin Hamé za 175 milionů eur (4,7 miliardy korun). Transakci posoudí antimonopolní úřady. Orkla už vlastní Vitanu.

Video Ekonomika ČT24
video

Norové po Vitaně kupují i Hamé za 4,7 miliardy korun

Orkla ve střední Evropě vedle Vitany vlastní rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania. „Silnější pozice ve střední Evropě zajistí Orkle prostor pro další růst na těchto trzích,“ řekl k transakci viceprezident společnosti Orkla Atle Vidar Nagel-Johansen. Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím návrh na schválení fúze nedostal, řekla Milena Marešová z jeho tiskového odboru.

„Český trh je náš nejdůležitější trh,“ podotknul mluvčí Hamé Petr Kopáček. „Abychom ale mohli dále růst, potřebujeme uplatňovat naše výrobky i na dalších trzích. V současnosti vyvážíme na čtyřicet různých trhů, ale předpokládám, že je v této oblasti ještě rezerva,“ doplnil.

„Tuto změnu vnímám pozitivně. Skupině Hamé se mimořádně daří. Nyní firma potřebuje silného zkušeného vlastníka, který jí dá nový impuls, dostatečně využije její potenciál a podpoří ji v jejím dalším růstu a rozvoji.“

Martin Štrupl

generální ředitel Hamé

Podle mluvčího Vitany Milana Linky převzetím Hamé zdvojnásobí společnost Orkla svůj obrat ve střední Evropě. Hamé loni vykázala tržby 4,9 miliardy korun a čistý zisk 234 milionů korun. Téměř 70 procent tržeb je z České republiky a Slovenska. Prodávající společností je kapitálový holding Decapterus se sídlem v Lucembursku. Kupní cena bude uhrazena z existujících úvěrů.

Video Ekonomika ČT24
video

Kopáček: Abychom mohli dále růst, potřebujeme naše výrobky i na dalších trzích

Média v minulosti spekulovala vedle Orkly také o dalších uchazečích o Hamé. Zájem měl údajně fond Hartenberg, který hospodaří se soukromými miliardami ministra financí Andreje Babiše (ANO), nebo chorvatská potravinářská skupina Podravka.

Zdroj: PwC, ČIA, Ernst&Young, Megamarket, S&P Capital IQ, ISI Emerging Markets

Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu u paštik, hotových jídel, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámější značky firmy se sídlem v Kunovicích na Uherskohradišťsku patří Hamé, Májka, Znojmia a Otma. Silnou tržní pozici u paštik má Hamé také v Maďarsku, Rumunsku a Rusku. Firma má zhruba 2400 zaměstnanců a deset výrobních závodů.

Orkla je předním dodavatelem značkového spotřebního zboží a řešení v oblasti potravin, drogistického zboží a pekárenství ve Skandinávii, v Pobaltí, na některých trzích ve střední Evropě a v Indii. S akciemi Orkly se obchoduje na burze v Oslu, kde je i centrála firmy. Skupina Orkla měla loni zhruba 13 tisíc zaměstnanců a její roční obrat činil 30 miliard norských korun (85,5 miliardy korun).