Za manipulace s mezibankovní úrokovou sazbou padl čtrnáctiletý trest

Bankovní obchodník Tom Hayes si u londýnského soudu jako první vyslechl verdikt v případě manipulací s klíčovou úrokovou sazbou LIBOR. Hayes by měl skončit ve vězení na čtrnáct let. Rozsáhlé machinace s referenčními sazbami vyšly najevo v roce 2012.

Tom Hayes
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Vickie Flores

Pětatřicetiletého bývalého zaměstnance americké banky Citigroup a švýcarské UBS porota po sedmi dnech zvažování shledala vinným ve všech osmi bodech obžaloby. V každém z bodů mu hrozil trest až deset let. Soud mu pak vyměřil čtrnáct let vězení. Vytyčil tak novou fázi v sedmiletém globálním vyšetřování manipulací referenčních úrokových sazeb, na nichž závisejí kontrakty v hodnotě stovek bilionů dolarů.

Vyšetřovatelé obvinili 21 lidí a několik velkých světových bank a makléřských firem už na pokutách a vyrovnáních zaplatilo celkem kolem devíti miliard dolarů (222 miliard Kč).

Podvody a finanční krize

Velké banky v době finanční krize v letech 2007 až 2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy. Nedostatečné kontroly nad stanovováním sazby LIBOR a dalších referenčních sazeb v té době využívali i někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k tomu, aby manipulovali se sazbami pro osobní prospěch.

V letech 2006 až 2010 se měl Hayes spolčovat s jinými obchodníky v zájmu manipulací se sazbou LIBOR. Prohlásil, že se cítí nevinen, a hájil se tím, že před manažery své pokusy o ovlivňování sazeb nijak neskrýval.

Agendu převzala burzovní společnost místo bankovní asociace

LIBOR je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí. Vytvářela ji denně Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank. Pod vlivem skandálu se však loni rozhodlo, že o agendu související s tvorbou sazby se bude starat burzovní společnost NYSE Euronext.