Inspirace a motivace pro děti, vysvětluje Magdalena Kožená smysl festivalu ZUŠ Open

Začal happening základních uměleckých škol známý jako ZUŠ Open. Po celém Česku v pátek a v sobotu vystoupí na sto tisíc mladých umělců. Do akce, kterou zaštítil Nadační fond Magdaleny Kožené, se zapojilo asi 420 základních uměleckých škol. 

Video Události v kultuře
video

Pro děti je vystupování na ulici motivací a inspirací, říká Kožená

Do teprve třetího ročníku happeningu ZUŠ Open se zapojila většina z více než 490 základních uměleckých škol z Česka. Hlavní garantkou je světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

„Je úžasné vidět tu mladou generaci, která třeba v dnešní době dost často sedí doma a mačká něco na telefonu, hraje videohry. Je vidět, že mají nadšení pro to, samy něco dokázat,“ vysvětlila.

Podle ní se festival ZUŠ Open každoročně o něco zvětšuje. „Naprosto to předčilo moje očekávání. Letos máme 420 škol, v Česku jich je 496, to znamená, že se zapojila drtivá většina,“ prozradila.

Video Události
video

Události: Festival ZUŠ Open představil na ulicích dětské talenty

„Dokonce jsme letos museli festival prodloužit o jeden den, protože ZUŠky přicházely se zajímavými nápady. Spolupracují třeba se symfonickými orchestry. Máme pro výtvarníky dílny, workshopy. Je úžasné, že si to školy vzaly za své a že mají chuť takhle prezentovat tu svoji práci,“ popsala.

Děti mají díky festivalu příležitost pochlubit se svým umem mimo budovu školy. A reakce lidí na ulici jsou pozitivní.

„Cvičit na nástroj není vždycky třeba zábava. Člověk musí překonat to, že hraje doma stupnice a tak dále. A mít potom možnost ukázat, pochlubit se tím, co člověk dokázal nejen v rámci lokálního koncertu ZUŠ, ale ve veřejných prostorech, to si myslím, že je pro děti inspirace a motivace k práci. Ale také veřejnost vidí, jak je to pro ty děti důležité, jak je to baví,“ dodala.