Praha – Jaroslav Fenyk se o své možné nominaci na post ústavního soudce dozvěděl zhruba před týdnem, rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana ho proto nepřekvapilo. V rozhovoru pro Českou televizi řekl, že jde o významnou funkci, která se zpravidla neodmítá. Zároveň popřel spekulace o tom, že je napojený na politiky: „Já s politiky netančím, nemám příznivce ani v jedné politické straně.“
Fenyk k nominaci na ústavního soudce: „Je to významná funkce, která se neodmítá“
Fenyk pracoval ve státní sféře dvacet let, na základě vlastního rozhodnutí ale odešel: „V této kariéře jsem z celkem zjevných důvodů dál pokračovat nechtěl.“ Nyní se ale podle něj situace poněkud změnila: „Je vidět, že pan prezident má zájem na rekonstrukci justice, včetně Ústavního soudu. To byl pro mě signál, že bych sám mohl svým dílem přispět ke zlepšení stavu. Je to významná funkce, která se zpravidla neodmítá.“
Po zveřejnění prvních spekulací o Fenykově nominaci se ale v médiích objevila na jeho adresu i řada komentářů. Podle Bohumila Pečinky z Reflexu například v éře takzvané Akce čisté ruce aktivně spolupracoval s politiky ČSSD: „Vytvářel různé mimoústavní komise a výbory, které pracovaly na politickou objednávku.“
Milan Štěch (ČSSD), předseda Senátu: „O panu Fenykovi vím, že je to velmi zkušený odborník. Pracoval na Nejvyšším státním zastupitelství, a pokud vím, žádné výhrady k němu nebyly. Shánění negativních informací je možná profesionální práce novinářů, ale jistě bude senátory všechno zváženo tak, aby se rozhodovalo správně… V tuto chvíli nemám žádnou překážku, abych pana Fenyka volil.“
Pavel Blažek (ODS), ministr spravedlnosti: „Myslím, že pro senátory za ODS bude těžko přijatelná osoba Jaroslava Fenyka, a to mimo jiné proto, že za komunistického režimu vykonával funkci vojenského prokurátora.“
Fenyk na to reagoval slovy, že si pan Pečinka spletl pojmy: „Situace byla taková, že já s paní Benešovou (tehdejší nejvyšší státní zástupkyní) jsme byli ti, kteří Akci čisté ruce zastavili.“ Odbory závažné hospodářské a finanční kriminality, které tehdy vznikly, fungují podle Fenyka dodnes: „Že by to byl nějaký mimoústavní instrument, o tom silně pochybuji.“
V době kauzy Wikileaks měl Fenyk také údajně navštěvovat americkou ambasádu a sdělovat diplomatům některé interní informace z české justice. I to ale právník kategoricky odmítl. „Polovina informací, které tam jsou otištěny, jsou nesmysly, druhá polovina jsou věci, které pocházejí z tisku. Nic takového se nestalo, a pokud někdo takovou informaci zpracoval, tak byste se měli ptát jeho,“ dodal.