Rodičovská u dvojčat je stejná jako u jedináčka, sněmovna chystá změnu

Rodičovský příspěvek pro matky a otce dvojčat nebo vícerčat by mohl narůst nejméně o polovinu. Zvýšení státní podpory prosazuje ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) a předběžný souhlas s jeho návrhem zaznívá od koaličních i opozičních stran. Rodiče dvojčat mají v současnosti nárok celkem na 220 tisíc korun čili stejně jako u jednoho potomka a nový systém chce tento nepoměr napravit.

Video Události
video

Reportáž: Chvojka chce u vícerčat zvýšit rodičovskou

„Zapracuji na novele zákona, která srovná nespravedlnost, kdy rodina s vícerčaty dostává stejný rodičovský příspěvek jako rodina s jedním dítětem. Přijde mi to nelogické,“ avizuje sociálnědemokratický ministr Chvojka, sám otec dvojčat. „S dvojčaty a vícerčaty se náklady domácnosti pochopitelně zvyšují. Rád bych, aby tyto rodiny měly nárok na příspěvek alespoň o polovinu vyšší.“

Podle Chvojkova záměru by rodiče dvojčat v souhrnu čerpali až 330 tisíc korun a rodiny s vícerčaty až 440 tisíc. Svůj návrh chce ministr ještě konzultovat s ministerstvem práce a sociálních věcí, a to poměrně spěšně, protože se krátí čas do konce volebního období. Kvůli rychlejšímu projednání by měl jít návrh cestou poslanecké novely, hotový by měl být během února.

K prosazení vyššího rodičovského příspěvku by se dala využít novela o státní sociální podpoře, kterou má sněmovna v dohledné době projednávat ve druhém čtení, a do které tedy poslanci mohou ještě zařazovat své doplňující a pozměňující návrhy.

Norma se primárně věnuje délce rodičovské – a chce umožnit čerpat kratší rodičovskou s vyšším příspěvkem. Nyní se při dvouletém rodičovském volnu vyplácí 11 500 korun, při tříletém 7600 korun a při čtyřletém 3800 korun.

Návrh na zvýšení rodičovského příspěvku
Zdroj: ČT24

Souhlas zaznívá z koalice i opozice

Že by právě do tohoto zákona mohly přibýt koeficienty, které myslí na rodiče vícerčat, už dříve avizovali lidovci – a proti Chvojkovým snahám tak nic nenamítají. „Já jsem na to upozorňoval už v minulosti. Systém vůči rodičům vícerčat není spravedlivý, mají nejen více práce, ale také více nákladů,“ prohlásil místopředseda křesťanské demokracie Marian Jurečka. Plán se zamlouvá i třetí koaliční straně, hnutí ANO. „Musí se to spočítat, ale říkám, že asi ano,“ prohlásil šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš.

Podpora návrhu pak zní i od opozice. „Potřebovali bychom znát parametry, celkové náklady, ale myslím, že to je nápad, který stojí za diskusi,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Malé děti mají dnes velké potřeby a tyto potřeby jsou hodně drahé,“ doplnila poslankyně za KSČM Soňa Marková a obdobně mluví i místopředsedkyně Úsvitu Jana Hnyková: „Když se vám narodí více dětí najednou, tak jsou nároky na péči samozřejmě větší.“

Dílčí výhrady zaznívají jen od TOP 09. „Je otázka, co s dětmi, které se narodí blízko sebe, třeba už po roce. Tam rodina také nemá nárok na dva rodičovské příspěvky,“ prohlásila místopředsedkyně Markéta Adamová.

Další rodinná témata? Přídavky a zálohované výživné

Lepší finanční podmínky pro rodiče dvojčat či paterčat nejsou jediné téma rodinné politiky, kterým se koalice zabývá. Do dvou týdnů chtějí vládní strany najít kompromis ohledně dětských přídavků; ČSSD preferuje jejich měsíční zvýšení na 1000 (u dětí do šesti let), 1100 (do patnácti let) a 1200 korun (do šestadvaceti let). Lidovcům a hnutí ANO je ale bližší podpora pomocí daňových slev.  Ty by se pak po letech mohly zvýšit i rodičům, kteří mají jen jednoho potomka.

Lídři na příštím zasedání koaliční rady proberou i lepší vymáhání výživného, včetně dlouho odkládané a diskutované normy o zálohovém výživném. Podle návrhu by za rodiče-neplatiče hradil alimenty stát a pak je po nich vymáhal. Prosazují to sociální demokraté, hnutí ANO má výhrady. V Česku je podle Českého statistického úřadu více než 175 tisíc domácností, kde děti žijí s jedním z rodičů. Tři pětiny těchto neúplných rodin vznikly kvůli rozvodu. Výše dlužných alimentů se v souhrnu odhaduje na 13 miliard korun.