Jako Rangers v zimě a mrazu. Tak cvičí nové speciální síly české armády

Na šest desítek nových vojáků v řadách české armády působí v nové jednotce - takzvaném Centru podpory speciálních sil v Olomouci. V současnosti procházejí výcvikem speciálních sil a v průběhu roku by tito elitní vojáci mohli být nasazeni do operací. Centrum má za cíl stav 250 vojáků, každý rok chce nabrat v průměru 50 nových lidí.

Video Události
video

Události ČT: Nové armádní centrum speciálních sil cvičí na Olomoucku

„Jsme jednotka typu Rangers. Co se týče naší práce, je to podpora skupiny speciálních sil na jejích úkolech,“ shrnuje jeden z velitelů družstev olomoucké jednotky. Do výcviku se zapojila zatím dvacítka vojáků. Podle jejich velitele by měl být každý člen hrdý na to, že může sloužit právě u těchto jednotek.

Významnou část představuje středisko psychologického a informačního boje, které vzniká jako reakce české armády na hrozby takzvané hybridní války. Jde o typ války, která není na první pohled patrná, protože je vedena civilními prostředky. „Můžeme říct, že je to propaganda nebo narušování klíčové infrastruktury,“ shrnuje jeden z velitelů střediska.

Video Události, komentáře
video

Šéf speciálních sil: Dnes už probíhá válka i v době, kterou jsme dřív označovali za mír

Speciální síly české armády se v současnosti skládají ze tří hlavních částí. Spolu s olomouckým centrem podpory je tvoří elitní jednotka v Prostějově a 7 vrtulníků z Náměšti nad Oslavou. „Jejich příprava, pochopitelně i jejich výstroj a výzbroj vyžaduje určitý čas,“ dodává náčelník Generálního štábu Josef Bečvář.