Ministr Herman je dál zaměstnancem ÚSTR. Jeho výpověď neplatí, řekl soud

Výpověď z pracovního poměru nynějšího ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) byla neplatná, jeho nástupci mu měli nabídnout jiné místo. Herman je tak stále zaměstnancem ústavu, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 3. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Verdikt není pravomocný, ústav se proti němu odvolá.

Daniel Herman
Zdroj: ČTK Autor: Tomáš Tkáčik

ÚSTR tvrdí, že po odvolání Hermana z čela ústavu by pro něj přicházel v úvahu pouze post mluvčího. Ten musí být podle ústavu loajální, což by prý kvůli Hermanově boji s radou i novým vedením bylo absurdní, uvedl server. 

„Je to nepravomocné, samozřejmě se odvoláme,“ reagoval mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. ÚSTR se prý snažil vyřešit vše smírem a nabízel Hermanovi odstupné ve výši dvou měsíčních platů. „Jde mu evidentně o peníze, 150 tisíc je mu zřejmě málo,“ dodal Ryjáček. Pokud verdikt potvrdí odvolací soud, ústav Hermanovi bude muset vyplatit ušlou mzdu ode dne výpovědi.

„Soud deklaroval, že moje propuštění ze zaměstnání bylo neplatné, tedy porušením zákona. Mně nejde o finance, to jsem také říkal od začátku. Mně jde o spravedlnost a princip a chtěl jsem, aby soud jednoznačně řekl, že byl porušen zákon. To se stalo, a to jsem velmi rád,“ reagoval Daniel Herman.

Ústav pro studium totalitních režimů
Zdroj: ISIFA
Autor: VLP

Herman se na soud obrátil už před třemi lety poté, co byl odvolán z funkce ředitele ústavu a současně i propuštěn. Žaloval jak odvolání z funkce, tak výpověď z pracovního poměru.

Soud dříve pravomocně potvrdil, že jeho odvolání z funkce ředitele bylo platné. Podle soudu měla rada ústavu k tomuto kroku kompetence. Letos na jaře pak Nejvyšší soud zamítl Hermanovo dovolání.