Starat se nejen o auto, ale i o vlastní zdraví. Muži podceňují prevenci rakoviny

Muži podceňují prevenci rakoviny. Onkologických onemocnění se sice obávají, na preventivní vyšetření ale chodí oproti ženám jen minimum z nich. Lékaři znovu apelují, aby se na ně i muži obraceli včas. Často jim to může zachránit život. K zodpovědnějšímu přístupu k prevencím nabádá i aktuální projekt nadačního fondu Petra Koukala „STK pro chlapy“. 

Video Události
video

Muži podceňují preventivní vyšetření

„Čísla jasně ukazují, jak se muži staví k péči o své zdraví. Chceme to změnit. Až se chlapi začnou o své zdraví starat jako o své auto, budeme mít vyhráno,“ řekl badmintonista a olympionik Koukal. Každý rok v České republice odhalí lékaři rakovinu prostaty u zhruba šesti tisíc lidí, mladé muže ohrožuje hlavně rakovina varlat.

Petr Koukal nastoupil proti Atrashchenkovi
Profil

Petr Koukal

Petr Koukal je český badmintonista a olympionik. Rakovina varlat mu byla zjištěna v roce 2010 ve věku 24 let, kdy ho ani nenapadlo, že by mohl tak závažné onemocnění mít. Nahmatal si na varleti bulku, která se nezvětšovala ani nebolela, a tak šel k lékaři až za pár měsíců, a to ještě na nátlak kamarádky. Nádor se rozšířil, a tak nestačila už jen operace, musel podstoupit chemoterapii. Sportovní kariéru přerušil. Po vyléčení se ke sportu vrátil, v srpnu se účastní své už třetí olympiády v Riu de Janeiro.

Roadshow na hudebních a sportovních akcích nabízí mužům zdarma preventivní vyšetření rizika rakoviny prostaty a varlat a zvýšených hladin krevního cukru a cholesterolu. Speciální toalety mužům změří průtok a rychlost proudu moči, což je jeden z ukazatelů kondice prostaty.

Na stránce STK pro chlapy zájemci najdou nejbližší místo, kde se zdarma provádí preventivní vyšetření krve. V rámci odběrových laboratoří Synlab je v celé ČR 50 těchto stanic. Nadační fond chce v kontaktní kampani oslovit přinejmenším 20 tisíc mužů.

Muži se rakoviny bojí, na prevenci ale chodí málo

Rakoviny se bojí 67 procent českých mužů, účast na onkologické prevenci ale uvedla v průzkumu jen čtvrtina. Podle odborníků přitom muži účast ještě nadhodnocují, pravidelně na ni chodí tři až pět procent z nich.

Muži v průzkumu přiznali, že nepovažují prevenci za důležitou, cítí se zdraví či o možnostech prevence nevědí. „Onkologickou prevenci ignorují podle průzkumu tři ze čtyř milionů českých mužů,“ řekl Filip Hrubý ze společnosti Sanofi, pro niž agentura Millward Brown letos v květnu průzkum provedla.

Muži jednají často, jako by se styděli za to, že onemocní nějakým vážným onemocněním, a proto vyhledají pomoc později než ženy. Případně nad tím dlouho přemýšlí, jestli vůbec k lékaři půjdou. Stydí se za svoji chorobu, a tudíž často přichází k lékaři až později.

Tomáš Büchler

Přednosta onkologické kliniky Thomayerovy nemocnice

Například na prevenci rakoviny prostaty chodí jednou ročně či častěji 25 procent mužů nad 50 let a na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku každé dva roky nebo častěji 38 procent mužů tohoto věku. Samovyšetření varlat provádí každý měsíc 19 procent mužů nad 18 let a na prevenci kožních nádorů bylo jednou za pět let či častěji 21 procent mužů. Celých 53 procent českých mužů tvrdí, že je jejich praktik o nutnosti preventivních prohlídek neinformuje.