Česko získalo pozůstalost po generálu Knorrovi, veteránovi i špionovi

Praha - Národní archiv získal osobní pozůstalost generála Miloše Knorra, veterána druhé světové války a důstojníka amerických tajných služeb. Pět beden písemných materiálů, dokumentů a fotografií věnovala České republice jeho manželka. 90letý Miloš Knorr zemřel loni v červenci v New Yorku. 

Vojenská kariéra Miloše Knorra byla víc než pestrá. Začínal jako prvorepublikový dragoun, působil i v československé armádě na Západě. Jako jeden ze tří československých vojáků se účastnil vylodění spojenců v Normadii. Za to dostal od krále Jiřího VI. Řád britského impéria. Po roce 1948 před komunisty z Československa utekl a pracoval pro americkou kontrarozvědku - pomáhal organizovat zpravodajské sítě proti komunistickému režimu v Československu. Ve spojených státech vytvořil spolu s dalšími Čechoslováky špionážní skupinu Okapi, která se proslavila dopisem Rudolfu Slánskému, ve kterém ho varovala před likvidací ze strany komunistického režimu. Státní bezpečnost dopis ale zachytila a Slánského zatkli proto o tři měsíce dřív, než komunisté plánovali.

To, že osobní pozůstalost generála Knorra Česko získalo, je zásuhou 31letého historika Pavla Palečka, který ji z USA do Prahy přivezl. Národní archiv musí podle darovací smlouvy Knorrovu pozůstalost zpracovat do konce listopadu. Pak budou všechny materiály volně přístupné jak historikům, tak veřejnosti.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka