Sobotka: Klaus zpochybňuje význam Senátu

Praha - Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) se ohradil proti pokračujícím trvalým odsudkům prezidenta Václava Klause a jeho nejbližších spolupracovníků k hlasování Senátu o Lisabonské smlouvě. Prezident podle něj svými výroky zpochybnil suverenitu zákonodárného sboru a parlamentní demokracie. Mluvčí prezidenta republiky Radim Ochvat v reakci na Sobotkův projev uvedl, že podle Hradu by měl být předseda Senátu ve svých názorech a postojích k Lisabonské smlouvě konzistentní.

Sobotka se ohradil především vůči Klausovým výrokům o „selhání významné části českých politických elit“. Prezident podle něj nepřímo zpochybňuje i významnou roli Senátu při volbě hlavy státu v roce 2008: „Útok na hlasování senátorů je zpochybněním suverénního zákonodárného sboru, pilíře zastupitelské parlamentní demokracie.“

Předseda Senátu ve svém prohlášení mimo jiné připomenul, že žádost o vstup České republiky do Evropské unie podal v roce 1996 jako tehdejší předseda vlády právě Klaus. „Od té doby jsme dobrovolně členy unie a je v našem zájmu i naším úkolem bojovat proti všem negativním jevům procesu evropské integrace,“ dodal Sobotka.

Prezidentův mluvčí připomněl Sobotkova slova z loňského srpna

Ochvat naopak připomněl Sobotkova slova z loňského srpna, kdy předseda
Senátu řekl, že postup horní komory při ratifikaci smlouvy bude záležet i
na tom, jak se k dokumentu postaví Irsko. "Irové podle Sobotky svým 'ne'
dali jasný signál, a s nadsázkou se proto dá říci, že smlouva je nyní
'mrtvá'. Podle Sobotky by smlouva u senátorů ODS mohla získat těsnou
podporu. Museli by s ní ale vyslovit souhlas Irové," připomněl Ochvat
Sobotkovy výroky.

Lidé z okolí prezidenta podle Sobotky zpochybnili i české předsednictví Evropské unii a opakovaně tak podkopávají důvěru našich evropských partnerů k České republice. „Jsem přesvědčen, že po ostudném zmrazení českého předsednictví Evropské unii musí být naším cílem trpělivá snaha prosadit se v silné evropské konkurenci, a nikoliv se izolovat prostřednictvím jednoduchých a nepromyšlených emocionálních gest.“

Sobotka se zároveň vyjádřil i k prohlášení místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD), že na prezidenta by v krajním případě mohla být podána ústavní stížnost pro velezradu. „Tady vůbec nejde o velezradu, takže neočekávám, že by se někdo další ztotožnil s tímto názorem.“ Názor senátorky nejspíš zůstane ojedinělý. Od Gajdůškové se distancoval i předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Premiér chce zůstat stranou

Premiér Jan Fischer nechce do sporu mezi Senátem a Hradem vstupovat. „Předseda této vlády by byl ten poslední, který by ještě přiléval olej do tohoto mediálního ohně,“ prohlásil Fischer.

V Senátu už se zformovala skupina 17 senátorů z klubu ODS, kteří jsou rozhodnuti Lisabonskou smlouvu poslat k posouzení Ústavnímu soudu. Pokud by se Ústavní soud smlouvou zabýval, je pravděpodobné, že verdikt nevynese dříve než na podzim. To budou v referendu znovu rozhodovat o osudu Lisabonské smlouvy Irové.

Kubera: Senátoři hlasovali pro Lisabon „na truc“ Klausovi

Senátor Jaroslav Kubera, jeden ze 17 „povstalců“ z klubu ODS, dnes v Událostech, komentářích uvedl, že zapojí Ústavní soud do hry, až to bude vhodné. Pravděpodobně se tak ale stane právě v září. Kubera totiž přiznal, že skupina se bude držet spíše zdržovací taktiky. Kubera také vyslovil názor, že senátoři hlasovali pro Lisabonskou smlouvu „na truc“ Václavu Klausovi a jeho odstoupení z funkce čestného předsedy ODS.