Štětina: Na leteckou záchranku jsem upozorňoval, politici mlčeli

Praha - Poslanec Věcí veřejných Jiří Štětina tvrdí, že na údajně nevýhodnou zakázku na leteckou záchrannou službu upozorňoval politiky už dříve. Loni podal trestní oznámení. Jeho připomínky prý nevzal na vědomí ani expremiér za ČSSD Stanislav Gross ani bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer. Kvůli letecké záchrance policie od minulého týdne stíhá exministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). ČSSD chce, aby se zítra problémem zabýval sněmovní zdravotnický výbor. 

Štětina se domnívá, že jde o dlouhodobý problém. Kromě smlouvy, kterou podepsal Julínek, jde prý i o smlouvy z let 1995 a 2003, doby exministrů zdravotnictví ODS Luďka Rubáše a ČSSD Marie Součkové. „Systém je zrůdný v tom, že dvě soukromé firmy mají garantováno už jenom to, že vrtulník přistaví a když vrtulník nelétá, mají 137 000 korun za den,“ prohlásil Štětina.

Letová hodina armádního vrtulníku přijde podle Štětiny asi na 50 000 korun a policie asi na 35 400 korun. Když se ale u soukromých firem zohlední také pohotovosti, hodina prý vychází na více než 135 000 korun. „Nejde o špatné trojčlenky nebo vymyšlená čísla,“ dokumenty prý získal legálně od ministerstva zdravotnictví, proto se rozhodl podat trestní oznámení. Štětina vedl v letech 1993 až 2002 územní středisko záchranářů v Hradci Králové.

Jiří Štětina
Zdroj: isifa/LN
Autor: Ondřej Němec

Místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Jaroslav Krákora (ČSSD) podotkl, že obvinění z nehospodárného nakládání s veřejnými penězi míří do doby, kdy pravicová vláda zavedla pro úspory regulační poplatky ve zdravotnictví.

Tomáš JulínekPolicie Julínka podezírá ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Škoda vzniklá státu údajně činí zhruba 792 milionů korun.

Tendr za téměř tři miliardy korun na zajištění letecké záchranné služby vypsalo ministerstvo v první polovině roku 2008, tedy za Julínkova vedení. Zvítězily firmy Alfa Helicopter a DSA, jež se do tendru přihlásily společně. Podle policie by státní subjekty byly schopny poskytovat služby výrazně levněji. Vyčíslená škoda představuje rozdíl mezi náklady na provoz u státních subjektů a u privátních firem. DSA s tím ale nesouhlasí.