Polovina lidí si nepřipouští smrtelné riziko diabetu

Praha – Lidé v ČR sice znají pojem cukrovka nebo diabetes, ale pouze polovina z nich si připouští, že s sebou nemoc nese smrtelné nebezpečí. Zjistil to poslední průzkum Diabetické asociace ČR. Každých 10 vteřin přitom umírá ve světě jeden člověk na cévní komplikace spojené s cukrovkou a v Česku na následky diabetu zemře víc než 20 tisíc pacientů.

„Diabetes je poměrně známá nemoc, ale ne každý z populace tuší souvislost mezi závažnými komplikacemi, které dovedou zhoršit zdravotní stav a dovedou pacienta zahubit. Jde třeba o infarkt myokardu, cévní komplikace nebo selhání ledvin či slepota,“ dodává k průzkumu prezident Diabetické asociace České republiky Milan Kvapil. Komplikace způsobují oba typy cukrovky.

Milan Kvapil podotýká, že podle kvalifikovaného odhadu 150 až 250 tisíc lidí diabetes má, ale neví o tom. „Diabetes II. typu začíná velice pozvolna. Trvá až 10 let mezi dobou, kdy už člověk diabetes má a sám subjektivně pozná jeho příznaky. Problém je v tom, že může dojít ke vzniku komplikací,“ upřesnil ve Studiu 6 šéf asociace. Doporučuje, aby lidé nad 45 let věku, obzvláště ti s typickým rizikem vzniku nemoci, přišli alespoň jednou ročně k bezplatnému preventivnímu vyšetření. Při odhalení v brzkém stadiu se dá velmi dobře léčit.

Milan Kvapil uvádí ještě jeden údaj, který průzkum odhalil. Mnohem méně si možnost nemoci připouštějí lidé s objektivně vyšším rizikem. Naopak lidé se zdravějším životním stylem správně odhadují nižší hrozbu onemocnění. „Porovnáme-li data z epidemiologických šetření s tím, co vyšlo z našeho dotazníku, podceňuje většina lidí svou váhu. Myslí, že splňují správná kritéria, přitom mají nadváhu a možná jsou i obézní,“ podotýká prezident diabetické asociace.

  • Cukrovka 1. typu začíná obvykle v dětství či dospívání. V některých případech je možný i pozdní vznik tohoto onemocnění po třicátém roce věku, pak ho označujeme jako LADA (latent autoimmune diabetes in adults), tedy pomalu probíhají cukrovka dospělých. Tímto typem cukrovky trpí 7 % diabetiků v České republice a je pro něj charakteristická úplná absence inzulínu v těle.
  • Cukrovka 2. typu postihuje častěji starší osoby a osoby s nadváhou či obezitou. Málo pohybu, nepravidelné jídlo, nadměrný stres, ale také genetické dispozice výrazně přispívají ke vzniku tohoto typu cukrovky. Častěji než nedostatek mívají tito pacienti normální množství či dokonce nadbytek inzulínu. 92 % nemocných cukrovkou tvoří diabetici 2. typu.

Zdroj: Diabetická asociace ČR


V ČR postihuje cukrovka 850 tisíc lidí, ročně jich na následky nemoci umírá asi 20 tisíc. Odhady předpokládají další rozšíření cukrovky v příštích letech, v roce 2035 by mohl diabetem trpět každý desátý obyvatel České republiky. V roce 2012 vynaložil stát na léčbu přes 28 miliard korun.

Video Šéf diabetické asociace Milan Kvapil o průzkumu
video

Šéf diabetické asociace Milan Kvapil o průzkumu

Šéf diabetické asociace Milan Kvapil o průzkumu

s6, 6:40, 18.03.2014

Senátor Miloš Janeček: Hlavní roli má hrát prevence cukrovky