Českem se šíří svrab

Praha – V České republice roste počet lidí nakažených svrabem. Kožní onemocnění šířené zákožkou svrabovou lékaři letos evidují u více než 1 300 lidí, což je o 260 případů víc než před dvěma lety. Nejrizikovější skupinou pacientů jsou podle Státního zdravotního ústavu děti do 14 let.

Za nemoc může hlavně špatná hygiena. Svrab se může přenášet přes oblečení, při sexu nebo i pouhým dotykem. Infekce se nejčastěji dostává mezi prsty, předloktí nebo genitálie, projevuje se v podobě červených pupínků a svědění. Často jí trpí také bezdomovci.

Po správné diagnostice trvá léčba maximálně několik týdnů, práci lékařům ovšem komplikuje to, že stejné příznaky jako zákožka svrabová má ale i řada dalších kožních onemocnění. „Špatně se diagnostikuje a nemáte možnost si ji ověřit,“ potvrzuje vedoucí protiepidemického odboru Hygienické stanice hl. města Prahy Zdeňka Jágrová. „Nemůžete odebrat krev a nedá se říct, že by zákožky byly v každém seškrabu kůže. Chodbičky nejsou vidět.“

Podle aktuálního výzkumu lékaři evidují 1 344 lidí se svrabem, před dvěma lety to bylo jen 1 082 lidí. Data, která se dostanou do tabulek, ale nejsou právě kvůli složité diagnostice konečná. Nejrizikovější skupinou jsou podle Státního zdravotního ústavu děti do 14 let; v jejich kůži se umí zákožka šířit rychleji. „Překvapilo mě, že se problém nejčastěji týká mladší generace. Spíše jsem očekávala, že případy svrabu budou u osob dlouhodobě pobývajících ve zdravotnických zařízeních či v domovech důchodců,“ uvedla autorka průzkumu Kateřina Fabiánová. Podle většiny krajských hygienických stanic se momentálně svrab objevuje spíš v rámci rodin než v institucích.