Bukurešť – Ve věku 81 let dnes v Bukurešti zemřel bývalý rumunský generál Mihai Chitsac, který v prosinci 1989 střelbou potlačil protikomunistickou demonstraci v Temešváru, a vyvolal tak odpor vedoucí k pádu režimu diktátora Nicolae Ceaušesca. Chitsac byl za postup v Temešváru po dlouhých průtazích odsouzen k 15 letům vězení, v září byl podmínečně propuštěn do domácího ošetřování pro vážnou chorobu.
Zemřel generál, který vyvolal Ceaušescův pád
Chitsac byl diktátorem Ceaušescem vyslán do Temešváru potlačit protirežimní demonstrace, vyvolané původně tvrdým postupem úřadů proti protestantskému biskupovi z řad maďarské menšiny Lászlovi Tökésovi. Během střelby do davu, kterou Chitsac nařídil, zahynulo 72 lidí. Pověsti o masakru, mnohdy zveličené, protože se mluvilo o stovkách obětí, pak v celé zemi vedly k protikomunistickému povstání za účasti části armády. Ceaušescu s manželkou byli zajati a popraveni.
Chitsac byl zpočátku ministrem vnitra ve vládě Fronty národní spásy (FNR) nového prezidenta Iona Ilieska. V červnu 1990 vydal generál rozkaz tvrdě potlačit demonstraci v centru Bukurešti požadující další demokratizaci země, stal se tím ale pro nový režim neudržitelný a byl 14. června odvolán.
Za postup v Temešváru stanul několikrát před soudem, první rozsudek padl teprve v roce 1999. Již v roce 2000 ale generální prokurátor Tanase Joita rozsudek zrušil a věc předal k novému soudnímu řízení. V roce 2007 byl Chitsac znovu odsouzen na 15 let vězení, rozsudek byl definitivně potvrzen v říjnu 2008. Za krvavé potlačení demonstrace v Bukurešti v roce 1990 generál nikdy souzen nebyl.