Zastavte kolonizaci, vyzval Hollande Izraelce

Ramalláh - Francouzský prezident Francoise Hollande vyzval Izrael k úplnému a definitivnímu zastavení výstavby osad na okupovaných palestinských územích. Hollande je od neděle na návštěvě Izraele a palestinských autonomních území a dnes dopoledne začal půldenní návštěvu Palestiny.

„V zájmu dosažení (izraelsko-palestinské mírové) dohody Francie žádá úplné a definitivní zastavení kolonizace,“ prohlásil Hollande na společné tiskové konferenci po jednání s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem v Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

Francouzský prezident poukázal na to, že kolonizace komplikuje mírová jednání a znesnadňuje řešení mezi izraelským a palestinským státem. Zároveň vyzval k „realistickému vyřešení“ problému palestinských uprchlíků, který je dalším jablkem sváru mezi Izraelem a Palestinci.

Hollande před příjezdem na západní břeh Jordánu zavítal do východní části Jeruzaléma, kterou Palestinci chtějí mít jako hlavní město svého budoucího státu. Izrael to ale odmítá a celé město prohlásil za svou metropoli, v čemž však širokou mezinárodní podporu nemá. „Jeruzalém se musí stát hlavním městem obou států, jestliže jednání uspějí, jestliže se podaří dosáhnout mírové dohody“ mezi Izraelem a Palestinci, prohlásil při této příležitosti francouzský prezident.

6 minut
Telefonát Jakuba Szántó
Zdroj: ČT24

Abbás označil návštěvu francouzského prezidenta za historickou a ocenil Hollandeovy výroky jako „vyvážené, moudré a spravedlivé“. Postěžoval si opět na nezákonnou výstavbu židovských osad a poděkoval Evropské unii za její pevné stanovisko v této otázce. Nicméně ujistil, že přes tento problém budou Palestinci v mírových jednáních s Izraelem pokračovat. Cílem devítiměsíčních mírových rozhovorů, které začaly za zprostředkování USA koncem července, je dosáhnout mírové dohody a založení nezávislého palestinského státu.

Mezi Francií a Izraelem je nezlomné pouto

V podvečerním projevu v izraelském parlamentu Hollande naopak židovský stát ujistil o „nezlomném poutu“ mezi Francií a Izraelem a ubezpečil ho, že Paříž nedovolí Íránu získat jaderné zbraně. „Jeruzalém se musí stát hlavním městem obou států, jestliže jednání uspějí, jestliže se podaří dosáhnout mírové dohody“ mezi Izraelem a Palestinci, prohlásil při této příležitosti francouzský prezident a v podobném duchu se vyjádřil i v podvečerním projevu v Knesetu.

Izraelské poslance v něm ubezpečil o hlubokém přátelství, které Francie k židovskému státu chová. „Historie mezi námi vytvořila silné a nezlomné pouto,“ dodal. Prohlásil také, že mezinárodní sankce proti Íránu by měly být zachovány, dokud se Teherán trvale nevzdá svého vojenského programu. „Francie nedovolí Íránu získat jaderné zbraně,“ zdůraznil. Podle francouzského prezidenta bude jeho země rovněž dál vší silou bojovat proti jakýmkoli projevům antisemitismu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko pokračuje v ničení ukrajinské energetiky, zasáhlo i hráz přehrady

Rusko v noci na neděli opět cílilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Škody na ní hlásí Poltavská oblast, rozsáhlý útok mířil i na tamní město Kremenčuk. Pravidelné odstávky proudu, které kvůli opravám zažívá každý den většina napadené země, se přitom už po masivním ruském náletu z předchozí noci prodloužily až na šestnáct hodin denně. V Charkovské oblasti zasáhli okupanti hráz přehrady, v Černihivské oblasti hlásí po ruském náletu jednoho mrtvého. Ruská média zaznamenala v sobotu zřejmě další případ, kdy tamní armáda omylem svrhla bombu na ruské město.
09:47Aktualizovánopřed 3 mminutami

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 10 mminutami

Beninská armáda uvedla, že zmařila pokus o puč

Skupina vojáků oznámila v neděli ráno v beninské státní televizi, že rozpustila vládu, odvolala prezidenta Patriceho Talona a převzala moc, informovaly tiskové agentury. AFP o něco později s odvoláním na okolí hlavy státu uvedla, že Talon je v bezpečí, armáda zmařila pokus o puč a převzala zpět kontrolu nad situací.
před 2 hhodinami

Čínské stíhačky namířily na japonský letoun radar navádějící střely, tvrdí Tokio

Čínské armádní stíhačky během letu nad mezinárodními vodami dvakrát namířily na japonský letoun radar navádějící střely před palbou, uvedl podle agentur Reuters a AFP japonský ministr obrany. Tokio kvůli incidentu, který označuje za provokaci, protestovalo u čínských úřadů. Peking uvedl, že se zmíněné letadlo nebezpečně přiblížilo cvičení čínského námořnictva.
08:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Při požáru v indickém nočním klubu zemřelo minimálně 25 lidí

Nejméně 25 lidí zemřelo při sobotním požáru v nočním klubu v indickém státě Góa, informují světové tiskové agentury. Mezi oběťmi plamenů v oblasti vyhledávané zahraničními návštěvníky jsou nejméně čtyři turisté. Tuzemské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané. Dalších šest lidí je zraněných.
01:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kreml vítá novou strategii USA, která neoznačuje Rusko za přímou hrozbu

Moskva vítá novou bezpečnostní strategii Spojených států, která nehovoří o Rusku jako o přímé hrozbě, uvedl v neděli mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Americký dokument mimo jiné volá po „strategické stabilitě“ USA s Ruskem a tvrdí, že se už nebude rozšiřovat Severoatlantická aliance.
05:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Dealeři si kupují mlčení“. Ve Francii přibývá násilí spojeného s drogami

Ve Francii narůstá obchodování s drogami i násilné činy, které s jejich prodejem, užíváním a distribucí souvisí. Problém mají zejména velká města – třeba Marseille. Podle francouzského centra boje proti drogám zkusí kokain alespoň jednou za rok víc než milion lidí v zemi. Překupníci navíc zavádějí nové způsoby distribuce narkotik a na policejní zátahy pružně reagují.
před 6 hhodinami

Zóna ČT24 se věnovala i americkému postoji k Venezuele

Pokud Spojené státy zaútočí na Venezuelu, chtějí o tom někteří zákonodárci znovu vyvolat hlasování v Kongresu. Od září provádí Američané údery převážně proti rybářským lodím v Karibiku a Pacifiku. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že k tomu schválení členů Sněmovny reprezentantů a Senátu nepotřebuje. Argumentuje tím, že nejde o válku, ale o útoky proti drogovým kartelům. Některé z nich označila za teroristické organizace. Někteří kongresmani z obou stran ale tvrdí, že Trump už čtvrtý měsíc vede vojenskou operaci nezákonně. Na téma se zaměřil pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami
Načítání...