Už měsíce vycházejí obyvatelé malé rybářské vesnice na jihu Číny do ulic. Lidé v obci Wu-kchan protestují proti uvěznění starosty, kterého nedosadil režim, ale sami si ho zvolili. Jejich vzdor je jedním z nejsilnějších projevů od demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989.
Vesnice, která se postavila Pekingu. Ve Wu-kchanu demonstrují za starostu
Rybářská vesnice, kde žije asi třináct tisíc lidí, se stala mezinárodně známou před pěti lety. Tehdy úspěšně protestovala proti nezákonnému zabírání půdy ze strany čínských úřadů. Vesničané vyhnali z obce vládní úředníky a policisty a zabarikádovali se. Konflikt byl vyřešen teprve poté, co provinční tajemník čínské vládnoucí komunistické strany souhlasil s uspořádáním místních voleb.
Vítězem hlasování se stal někdejší vůdce demonstrací Lin Cu-lian. Ten letos plánoval uspořádat nové protesty kvůli dalším konfiskacím půdy a aby vymohl pro vesničany řádné odškodnění. Úřady ho ale v červnu zadržely a obvinily z braní úplatků.
„Protože neznám zákony, bral jsem provize ze zakázek i z nákupů pro vesnici,“ říká Lin na záběrech státní televize CCTV. Jeho stoupenci ale prohlašují, že obvinění je falešné a že byl k přiznání donucen. Osmdesát dnů v řadě proti tomu demonstrovali.
Protesty nepřestaly ani poté, co byl Lin minulý týden odsouzen k více než třem letům vězení a pokutě 400 tisíc jüanů (1,44 milionu korun) a vesničané byli varováni, aby s demonstracemi přestali. Demonstrace ale i přes zatýkání pokračují. Na tři tisíce policistů se snaží nepokoje potlačit gumovými náboji a slzným plynem, lidé se jim brání cihlami a kamením. Osada je uzavřená, v obležení policie. Záběry rozesílají obyvatelé internetem do světa.
Ochránci práv očekávají, že úřady protest razantně ukončí, aby nenakazil okolní vesnice. „Zabírání půdy se neděje jen ve Wu-kchanu, ale i v okolních vesnicích. Pokud to nedostanou (úřady) pod kontrolu, může se to rozšířit do okolních vesnic,“ podotýká Patrick Poon z Amnesty International.
Sporné zábory půdy jsou jedním z hlavních důvodů desetitisíců drobných protestů, které každoročně Čína registruje, a souvisejí s obrovskou poptávkou po pozemcích k výstavbě továren a obytných domů, ale také golfových hřišť, luxusních vil a hotelů, charakterizující překotný ekonomický rozvoj Číny. Provincie Kuang-tung, kde leží vesnice Wu-kchan, patří k centrům nepokojů, protože se řadí k nejvíce hospodářsky rozvinutým oblastem Číny a ceny pozemků zde rychle stoupají.
O demokratické experimenty na nejnižší úrovni se pokoušejí i jinde, ale Wu-kchan symbolizuje vzácnou chvíli, kdy komunistická strana couvla. Společně s tzv. deštníkovým hnutím v Hongkongu je pro vládu největší výzvou od demonstrací na náměstí Nebeského klidu.