Velká voda vyhnala z domovů 100 000 Kanaďanů

Calgary (Kanada) - Nejméně tři lidé zemřeli při záplavách v západokanadské provincii Alberta. Další dva se pohřešují. Povodeň a masivní sesuvy půdy, které jsou důsledkem intenzivních lijáků, přinutily na 100 000 lidí opustit své domovy v milionovém Calgary. Voda zaplavila stovky domů a strhla mosty. Dodávky elektřiny jsou na mnoha místech přerušené, premiér povolal na pomoc armádu.

V centrálních obvodech Calgary panuje výjimečný stav, v pátek nefungovaly školy ani úřady, provoz přerušily příměstské vlaky a autobusy. Centrum je vylidněné a kvůli zaplaveným silnicím téměř odříznuté od zbytku země. Podle místních úřadů v centru pracuje přes 350 000 lidí, téměř nikoho z nich však nebylo nutné evakuovat, neboť v pátek téměř nikdo do práce nepřijel.

Mrtvá těla byla nalezena v oblasti High River v jižní části Calgary. Další dvě osoby jsou podle místní televize pohřešovány. Počet obětí přitom může vzrůst, neboť kanadská média přinesla svědectví lidí, kteří viděli jednoho muže vypadnout z kanoe, další uvádí, že po řece plula dvě mrtvá těla.

Šelmy budou muset do vězení

Evakuována byla i část zvířat z calgarské zoo, která se rozkládá přímo na břehu rozvodněné řeky Bow River. Pokud hladina řeky dále poroste, bude muset vedení zoo evakuovat i velké šelmy, které mohou kvůli nedostatku volných kapacit najít dočasné útočiště ve vazebních celách místního soudu. V calgarské hokejové aréně, kde se v roce 1988 hrál olympijský turnaj, sahá voda až do desáté řady.

Z nařízení kanadského premiéra Stephena Harpera operují v postižených oblastech armádní vrtulníky a další vojenské jednotky. Na pomoc v boji proti živlu vyrazilo 1 300 vojáků. Ministerský předseda si v pátek z vrtulníku prohlédl rozsah záplav. „Už jsem v Calgary dříve nějaké povodně viděl. Nemyslím si ale, že by někdo z nás viděl něco takového,“ konstatoval Harper, který v Calgary sám žije.

  • Zaplavené centrum Calgary autor: The Canadian Press, Jonathan Hayward, zdroj: ČTK/AP
  • Zaplavené centrum Calgary autor: The Canadian Press, Jonathan Hayward, zdroj: ČTK/AP

Nepřestává pršet, další lidé se připravují na evakuaci

Situace v samotném Calgary se přitom podle meteorologů může ještě zhoršit. Dnes čeká oblast, v níž v minulých čtyřech dnech napršelo přes 200 milimetrů srážek, nejméně dalších 20 milimetrů vody ze zatažené oblohy. Podle calgarského starosty je však možné, že se již déšť na růstu hladiny neprojeví. „Už jsme na stejné úrovni mnoho, mnoho hodin. Podle jednoho scénáře se (hladina) může ještě zvýšit, takže buď bude Bow River na stejné úrovni mnoho dalších hodin, nebo ji uvidíte vzrůst ještě výš, a na tuto možnost jsme připraveni,“ ujišťoval lidi starosta Nasheed Nenshi.

Úřady zároveň varovaly před velkou vodou obce směrem po proudu od města, kam povodeň dosud nedorazila. Evakuace 10 000 lidí byla proto nařízena ve městě Medicine Hat na východ od Calgary.

Vydáno pod