Washington - Dá se z toalet udělat umělecké dílo? V americkém Wisconsinu se o to snaží už 14 let. Každoročně svolávají umělce z celého světa. Návrhy si pak vítězové musejíí vyrobit sami. Netradiční záchody přitahují čím dál větší pozornost. Nový konkurz je otevřen do konce října.
Ve Wisconsinu vytvářejí ze záchodů umělecká díla
Na první pohled jde jen o obyčejné muzeum moderního umění, jakých jsou stovky, stačí ale volání přírody a centrum v Sheboyganu se mění v nečekanou podívanou. „Zapomenete, proč jste tam vlastně šli. Jen se díváte kolem,“ prohlásila návštěvnice muzea.
Už od roku 1967 oživuje Umělecké centrum Johna Michaela Kohlera život v padesátitisícovém americkém městě. Po sedmi letech v něm vznikl projekt zaměřený na umění a průmysl. A z něho se pak zrodil nápad jedinečných toalet. „Máme jich šest. Jsou veřejné a všechny byly vytvořené v naší továrně, každá jiným autorem,“ konstatovala ředitelka Ruth Kohlerová.
Ženské záchody lehce poznáte podle tématu, u dětí letos dominují zvířata a mužské toalety - navržené newyorským architektem Mattem Nolenem - jsou dokonce „s příběhem“. „Tady vypráví dějiny západní civilizace přes její architekturu,“ podotkla kurátorka Susan Barnettová.
Propojení umění s průmyslem je značné
Světoznámé umělce ale mezi autory nenajdete. Je to šance pro začínající nebo méně známé tvůrce. Myšlenku z papíru musí vlastnoručně přenést do reality v přidružené továrně - umění se tak spojuje s průmyslem. Nad vysněným WC můžou umělci strávit až 6 měsíců.
Umělecké centrum funguje jako centrum života komunity a jako místo inovací, které přesahují hranice umění a průmyslu. Jeden z prvních dadaistů, výtvarník Marcel Duchamp, by byl asi potěšen. V roce 1917 totiž provokoval v Paříži na výstavě porcelánovým pisoárem. V Centru Johna Michaela Kohlera je směr opačný - umění hledá toalety.