Paříž – Ve Francii v dnešních dnech vychází biografie o zesnulém módním návrháři Yves Saint Laurentovi. Dílo autorky Marie-Dominique Lelievreové by mohlo vzbudit kontroverzní názory, nebere si totiž žádné servítky. Známého módního tvůrce zobrazuje jako hysterika provázeného neustálými stavy deprese a úzkosti. Podle ní často utíkal do světa drog a jeho kariéra vzrostla hlavně díky důslednosti a jasnozřivosti jeho partnera Pierra Bergého.
Ve Francii vyšla biografie o Yves Saint Laurentovi
Knížka je šokující především pro své explicitní momenty. Jsou zde popsány konkrétní situace, kdy byl Yves Saint Laurent v depresích, nebo nešťastné chvíle jeho dětství, které byly způsobeny především jeho homosexualiou. Jsou tam informace, o kterých lidé dosud nevěděli, například, že byl určitým způsobem tyranem a diktátorem. Autorka v díle popisuje i jeho vztah k Pierrovi Bergému, který byl jeho manažerem a partnerem.
Biografie je označená jako neautorizovaná, ačkoli je Saint Laurent půldruhého roku po smrti. Přestože autorka hovořila s pěti desítkami lidí, které tvůrce znaly, tedy členy jeho rodiny, spolupracovníky, modelkami a modely a dokonce i s lékaři a finančníky, nikdy se jí nepodařilo získat svědectví od člověka patrně nejpovolanějšího - samotného Bergého.
Bergé autorce její knihy nevěří
Bergé nejnovější biografii o Saint Laurentovi podle Le Journal de Dimanche zkritizoval jako nepříliš seriózní. Podle něj se autorka dopustila mnoha chyb a využívala ne vždy důvěryhodných svědectví posbíraných chaotickým způsobem. Bergé také sdělil, že oceňuje jen vážné práce a v případě Saint Laurenta by bylo zapotřebí opravdového znalce módy a vzdělaného historika.
Lelievreová napsala také posmrtné biografie spisovatelky Françoise Saganové a hudebníka Serge Gainsbourga, u nichž se rovněž zamýšlí nad jejich slabostmi a křehkostí, jež dokázali překonat nezměrným talentem, a vyšvihli se tak na nejvyšší místa ve svých oborech.