Praha – Odborníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR pracují společně s Masarykovo univerzitou a Českým vysokým učením technickým (ČVUT) na projektu ELI, na jehož konci bude stát nejvýkonnější laser na světě. Jeho výkon bude zhruba stokrát větší, než jaký je u největších současných laserů. Sloužit by měl jak k vědeckému bádání, například k experimentům v oblasti kvantové nebo relativistické fyziky, tak i v aplikovaném výzkumu. Pomoci by mohl třeba při léčbě zhoubných nádorů.
V České republice bude zřejmě laser, který pomůže jak vědcům, tak i při léčbě
„Když pomineme základní vědecké poznatky, mohl by být laser využit například při léčebných metodách zhoubných nádorů, při vývoji nových léčiv. Může přinést i řadu vylepšení v radioterapii nebo pomoci při vývoji nových materiálů,“ vysvětluje vedoucí oddělení rentgenových laserů Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Bedřich Rus.
Česká republika je jednou z možných hostitelských zemí ELI
Projekt ELI (Extreme Light Infrastructure) je součástí Evropského strategického fóra výzkumných infrastruktur. V současné době probíhá přípravná fáze, výstavba laseru a jeho uvedení do provozu je plánováno mezi roky 2011 až 2014.
Předtím ale, v roce 2009, bude vybrána hostitelská země, v níž bude zařízení stát. Česká republika je jedním z kandidátů. „Projekt ELI nebo jeho satelitní podoba v ČR bude, protože laserový výzkum zde má dobré renomé i zázemí,“ domnívá se. Bedřich Rus. Úkolem fyzikálního ústavu, v němž pracuje, je koordinace laserových technologií, které budou jádrem zařízení ELI.
Investiční náklady na stavbu ELI se odhadují na 260 milionů eur. Z velké části bude zřejmě financována z evropských peněz. Ty se snaží Fyzikální ústav Akademie věd ČR získat v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.