Damašek/Dauhá - Syrské opoziční skupiny podepsaly předběžnou dohodu o zastřešující organizaci, která opozici sjednotí. V Dauhá, kde se o tom jednalo několik dní, to oznámil člen syrské odnože Muslimského bratrstva Alí Sadraddín Bajánúní. „Podepsali jsme dohodu, která je kompromisem vzešlým z těžkých jednání opozičních stran. Byla mezi nimi také Syrská národní rada (SNC),“ řekl Bajánúní.
Syrská opozice má prý dohodu o společném boji, povede ji Chatíb
Navečer pak syrská opozice do svého čela zvolila umírněného duchovního šajcha Ahmada Chatíba. Podle agentury AFP jde o dvaapadesátiletého rodáka z Damašku, který ze Sýrie odešel asi tři měsíce po začátku povstání proti syrskému prezidentu Bašáru Asadovi v březnu loňského roku. Předtím ho prý vládní síly dvakrát zatkly.
Přijetí dohody dnes přivítaly Francie a Katar, podle něhož by koalice měla být zahraničními státy uznána jako jediný představitel syrského lidu. Podle Turecka nyní spojenci syrské opozice nemají žádnou výmluvu a měli by dohodu opozičníků podporovat.
Jednání syrských oponentů vlády organizuje Katar a Liga arabských států. Dosud za opozici hovořila Syrská národní rada (SNC), jejímiž členy jsou hlavně exulanti. Dohodě o spojení s dalšími skupinami se původně bránila, ale podle diplomatických zdrojů na ni nakonec na nátlak Kataru a také USA přistoupila.
Boje pokračují
V Sýrii dnes boje pokračovaly v okolí Damašku, severosyrského Halabu a bylo také hlášeno bombardování oblastí u hranic s Tureckem a Irákem Ras al-Ajnu a Abú Kamálu, odkud jsou hlášeni dva mrtví civilisté.
Od noci se bojovalo v Harastě u Damašku a minometné střely dnes dopadaly také na povstalecké čtvrti Halabu. Státní list Al-Vatan napsal, že armáda a policie začala s vyhlazováním opozice v provincii Damašek a předpokládá, že operace do několika dní dokončí. „Provincie Damašek pak bude prohlášena za bezpečnou,“ napsal list. Podle bilance opozice si včerejší boje vyžádaly 121 životů, z čehož bylo 45 civilistů.
Jedna syrská střela zasáhla také Golanské výšiny na izraelské straně hranice. Tamní armáda odpověděla několika varovnými výstřely - poprvé od posledního střetu se syrskou armádou v roce 1973. „Zbloudilá střela zasáhla stanoviště izraelské armády. Chápeme, že šlo o důsledek vnitřního konfliktu v Sýrii a že ta munice nebyla namířena na Izrael. Odpověděli jsme varovnými výstřely a podali stížnost OSN,“ uvedla mluvčí izraelské armády Avital Leibovichová.