Nejméně 60 lidí zahynulo při dvojitém sebevražedném útoku v uprchlickém táboře na severovýchodě Nigérie. Kdo za atentátem stojí, zatím není jasné, teroristické útoky v oblasti ale už od roku 2009 páchají islamistické milice Boko Haram. K útokům došlo už v úterý, kvůli nefunkčnímu telefonnímu spojení se ale zprávy o nich objevily se zpožděním.
Sebevražedné útočníce zabily v uprchlickém táboře v Nigérii desítky lidí
Dvojitý atentát se odehrál v táboře s 50 000 uprchlíky u města Dikwa, asi 85 kilometrů severovýchodně od Maiduguri, metropole severonigerijského státu Borno, který je baštou radikálů z radikální skupiny Boko Haram. Právě lidé, kteří museli kvůli sedm let trvajícímu povstání islamistů opustit své domovy a uchýlit se do provizorních obydlí v táboře, jsou oběťmi útoku. Zranění utrpělo téměř 80 lidí.
V táboře se odpálily dvě atentátnice, třetí žena podle agentury AFP útok spáchat odmítla a sama se udala policii. Důvodem prý byl fakt, že v táboře žijí její rodiče a sourozenci. Žena bezpečnostním složkám prý sdělila informace o dalších plánovaných útocích, a policie proto zvýšila v oblasti stupeň ostražitosti.
Útok připisovaný radikálům z Boko Haram se ve středu odehrál také na severu sousedního Kamerunu. Zahynulo při něm nejméně šest účastníků pohřbu a 30 dalších utrpělo zranění. I zde útočili dva sebevražední atentátníci.
Milice Boko Haram v Nigérii a sousedních státech pozabíjely od roku 2009 už více než 17 000 lidí. Téměř 2,5 milionu lidí muselo kvůli násilnostem opustit své domovy. Řada se jich uchýlila do relativního bezpečí metropole Maiduguri, která v posledních letech narostla na dvojnásobek své původní velikosti. Nyní má město asi čtyři miliony obyvatel.
Nigérie se spolu s Čadem, Kamerunem, Nigerem a Beninem snaží v rámci mezinárodní mise o síle 8700 vojáků radikály porazit. Přestože armády zaznamenaly řadu úspěchů, radikály se jim zatím zcela porazit nepodařilo.
Skupina Boko Haram se před časem přihlásila k teroristické organizaci Islámský stát (IS).