Ruský nejvyšší soud zrušil trest pro opozičního aktivistu Dadina. Ve vězení byl přes rok

Soud zrušil trest pro ruského aktivistu (zdroj: ČT24)

Ruský nejvyšší soud zrušil rozsudek, kterým nižší soudy poslaly do vězení opozičního aktivistu Ildara Dadina. Nařídil tak propustit vězně na svobodu. Dadin byl odsouzen podle sporného paragrafu o trestání za opakované přestupky na demonstracích. Proti rozhodnutí nejvyššího soudu se nelze odvolat, uvedla agentura Interfax.

Zastupující generální prokurátor Leonid Koržinek uvedl, že rozsudek nad Dadinem má být zrušen, protože neexistuje dostatek důkazů o spáchání trestného činu.   

Dadin se během druhé poloviny roku 2014 zapojil do čtyř opozičních akcí. Dvakrát v srpnu a jednou v září formou solo protestů, v prosinci pak společně s dalšími sedmi aktivisty zablokovali ulici v centru Moskvy, přičemž nesli transparent „Včera – Kyjev, zítra – Moskva.“ Ve třech z těchto případů byl Dadin předvolán a pokutován, což později vedlo k jeho odsouzení. 

Dadinovo odsouzení na tři roky do vězení v prosinci 2015, později zmírněné odvolacím soudem o půl roku, vyvolalo velký rozruch. Dadin byl totiž prvním a zatím jediným odsouzencem podle nového paragrafu, který opakované zatčení na nepovolených demonstracích postihuje vězením. Ve vězení strávil víc než rok. 

  • Platí od července 2014.
  • Trestá opakované porušení pravidel pro veřejná shromáždění.
  • Za trestné považuje jejich porušení víc než dvakrát během 180 dní.
  • Usvědčeným hrozí pokuty (od 600 tisíc do jednoho milionu rublů), veřejně prospěšné práce, „nápravné práce“ nebo až pětileté vězení.

Ještě větší pobouření veřejnosti vzbudil Dadinův dopis z vězení v Karélii, ve kterém si stěžoval na mučení. „12. září 2016 mi zaměstnanci věznice svázali ruce za zády a zavěsili mě za pouta. Působilo mi to hroznou bolest zápěstí, vyvracelo lokty a přivodilo strašnou bolest zad. Tak jsem visel půl hodiny. Pak mi sundali spodní prádlo a řekli mi, že jestli nepřestanu s hladovkou, přivedou jiného vězně, aby mě znásilnil,“ psal mimo jiné v dopise. Později byl přeložen do jiného vězení na Altaji. 

Ildar Dadin
Zdroj: ČT24

K okamžitému osvobození aktivisty vyzval Evropský parlament. Ochránci lidských práv považovali Dadina za politického vězně, který se provinil jen tím, že se zúčastnil pokojných protestů.

Ústavní soud vyzval ke změně paragrafu

Dadinův případ se tento měsíc dostal i k ústavnímu soudu. Ten sice odmítl zrušit kontroverzní paragraf jako neústavní, trestní odpovědnost podle něj nedubluje přestupkové tresty.

Nicméně podle ústavních soudců by se vězením nemělo trestat za formální prohřešky, ale jen v případech, kdy demonstrant způsobí škody občanům, veřejné bezpečnosti či jiným hodnotám. Soud tehdy požádal parlament o změnu sporného ustanovení a také vybídl přezkoumat Dadinovo odsouzení.

Opozičníkova advokátka ještě nevěděla, zda její klient bude požadovat soudní rehabilitaci, ke které vybízí rozhodnutí nejvyššího soudu. „Ildar má k soudům komplikovaný vztah. Těžko říct, zda bude požadovat nějaké odškodnění,“ řekla novinářům Xenija Kostrominová.