Roztržka mezi Tureckem a Izraelem eskaluje

Ankara – Turecko dnes pozastavilo platnost vojenských smluv s Izraelem, omezilo své diplomatické zastoupení v této zemi a vypovědělo izraelského velvyslance z Ankary. Opatření souvisí s loňským zásahem izraelského komanda proti aktivistům směřujícím na lodích do Gazy, při němž zemřelo devět tureckých občanů. Zpráva vyšetřovací komise OSN uvádí, že Izrael použil při zásahu proti flotile „nepřiměřenou sílu“, námořní blokádu Gazy však označila za legální.

Slovy ministra zahraničí Ahmeta Davutoglua Turecko znovu označilo izraelskou námořní blokádu Gazy za nelegální. Zodpovědnost za současné napjaté vztahy mezi oběma zeměmi podle Davutoglua nese Izrael. Turecko prý neustoupí, dokud se nepodaří uspokojivě vyřešit následky loňského incidentu. Ankara požaduje izraelskou omluvu, Jeruzalém to odmítá.

OSN: Zásah proti flotile byl nepřiměřený

Diplomatická roztržka přišla v den, kdy OSN zveřejňuje zprávu komise, která události loňského května zkoumala. Ve zprávě, kterou mají od čtvrtka k dispozici některá média, se uvádí, že Izrael při zásahu proti flotile s humanitární pomocí použil nepřiměřenou sílu. Samotnou blokádu pásma Gazy označuje dokument za legální. „Izraelské rozhodnutí vstoupit na palubu lodí s takovou silou a v tak velké vzdálenosti od zóny blokády a bez posledního varování těsně před naloděním bylo přehnané a nepřiměřené,“ stojí v závěrech dlouho očekávané zprávy OSN, která měla být původně dokončena v únoru.

Komise, vedená bývalým novozélandským premiérem Geoffreym Palmerem, ve zprávě dále uvádí, že námořní blokáda Gazy byla legální a přiměřená, protože byla zaměřena na zastavení dovozu zbraní po moři. Upozorňuje také, že Izrael při nalodění narazil na „organizovaný a násilný odpor skupiny pasažérů“. Přesto jsou podle komise ztráty lidských životů nepřijatelné.

Blokádu pásma Gazy vyhlásil Izrael v roce 2006 po únosu svého vojáka Gilada Šalita palestinskými radikály z pásma. Zpřísnil ji o rok později, když se vlády v pásmu Gazy násilím zmocnilo hnutí Hamas. Po loňském zásahu, který Izraeli vynesl ostrou mezinárodní kritiku, Jeruzalém výrazně zmírnil pozemní blokádu Gazy, tu námořní ale ponechal v platnosti.

„Izrael znovu vyjadřuje lítost nad ztrátou lidských životů, ale za tuto operaci se neomlouvá. Izrael má stejně jako každá jiná země právo se bránit,“ uvedla večer v prohlášení kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Washington dnes vyjádřil naději, že se Izrael a Turecko pokusí pošramocené vztahy mezi sebou zlepšit. Americká administrativa dále uvedla, že zprávu OSN zkoumá.