Punkeři v Indonésii opěvují islámskou víru

Jakarta - Indonésie je nejlidnatější muslimskou zemí na světě. A právě tamní muslimové se rozhodli, že zemi zbaví hnutí punk, protože neodpovídá učení koránu. Jenže punkerů je příliš, a proto se úřady rozhodly, že ideu naopak využijí. Nový muslimský punk má propagovat ctnosti islámské víry.

Punkeři obvykle rebelují proti společnosti a jejím pravidlům. V Indonésii se ale rozhodli, že punkery napraví. „Naším cílem je oslovit lidi žijící na ulici, punk rockery a pouliční muzikanty, abychom je vrátili na cestu víry, protože svým způsobem života se vzdálili Alláhovi, našemu stvořiteli,“  uvedl poradce pro muslimské punkery Ahmad Zaki.

A napravovat punkery začala hlavně policie, která si pro ně přišla přímo na koncerty. Muzikanty i fanoušky zatkla, svlékla, oholila a nahnala do nejbližšího rybníku nebo řeky. Po této očistě je čekal převýchovný vojenský tábor, kde se podle úřadů učí disciplíně a nacvičují vystoupení, ve kterých opěvují tradiční islámské hodnoty.

Niken Asi Pratama, fanoušek muslimského punku:

„Muslimské punkové kapely mám rád pro jejich modlitební seance. Jejich členové jsou si velice blízcí a jsou kreativní.“

A pro ty, kteří by se oblíbené hudby vzdát nechtěli, vznikl nový styl - muslimský punk. „Jsme svědky kulturního obohacování. Muslimové vyzdvihují punk na zcela novou úroveň. Jejich předchůdci chodili ve špinavých šatech, žili špatný život, ale islám tohle všechno očistil,“ podotýká sociolog Paulus Wirutomo.

Ostatně velebení proroka Mohameda a verše z koránu nahradily i závadné texty písní. Nejoblíbenější skladba kapel tak nevypráví o životě na ulici, korupci nebo jiných nešvarech společnosti, ale opěvuje boj muslimských bratří v okupované Palestině. „Lidé si o punkerech často myslí, že jsou arogantní, ale muslimští punkeři jsou jiní. Tvoří nový pozitivní obraz punku,“ domnívá se fanoušek muslimského punku Ichsan Sabilí.

Úřadům ale nešlo jen o likvidaci závadného životního stylu. V Jakartě jsou tisíce dospívajících, kteří se pohybují na hraně. Bez domova, bez práce, bez budoucnosti. A právě po nich úřady chtějí, aby se namísto punku začali chovat zodpovědně a postavili se na vlastní nohy. „V rámci ekonomického rozvoje se komunita muslimských punkerů zaměřuje na to, aby byli její členové finančně nezávislí. Neděláme byznys, abychom vydělávali peníze pro komunitu, ale chceme, aby naši členové byli soběstační a ekonomicky silní,“ potvrzuje poradce pro muslimské punkery Ahmad Zaki.

Muslimský punk (zdroj: ČT24)
Vydáno pod