Berlín – Na internetu je závislých 560 tisíc Němců. Ukázala to vůbec první studie, která pro berlínské ministerstvo zdravotnictví zmapovala, o jak rozšířený problém jde. Vláda bije na poplach: chce zlepšit prevenci i možnosti terapie. V nebezpečí surfovat až do padnutí je hlavně mládež. Podle autora studie Hanse-Jürgena Rumora z univerzity v Lübecku je celkově víc postižených mužů, u mladších ročníků kolem 16 let ale překvapivě převažují děvčata. U dívek jsou to sociální sítě, u chlapců online hry. Varovnými signály jsou stále větší dávky, nervozita, podrážděnost, když internet není po ruce.
Půl milionu Němců se nedokáže odpojit
Největší problém má skupina lidí do 24 let, ale ani starší nejsou v bezpečí. Závislostí hrozí třeba i internetové nákupy a aukce. V kolonce „problematický uživatel“, tedy bez plné kontroly nad časem na webu, je dalších dva a půl milionu lidí.
- Pomoc pro lidi závislé na internetu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2928/292739.jpg
- Surfování po internetu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2928/292737.jpg
Poradna pro lidi závislé na webu sice nemá o klienty nouzi, většinou sem ale dorazí pozdě. „Jejich život je v troskách. Třeba 16 hodin denně dva roky v kuse sedí u počítače. Nechodí ven, jsou v izolaci. Vyhodí je ze školy nebo z práce. Dojdou jim peníze na účty, nemají třeba ani na jídlo, nemyjí se. Extrémní případy si třeba i nakoupí pleny, aby nemusely od počítače na toaletu,“ říká terapeut Jannis Wlachojiannis ze sdružení Lost in Space. Online-abstinence v dnešním světě je ale prakticky nemožná: vyléčí zde každého druhého.