Protiraketová obrana USA podle kritiků nebude nikdy funkční

New York - Americká protiraketová obrana nebude podle kritiků možná nikdy funkční, jak informoval server Politico. Podle nich je navíc drahý a náročný projekt, který dosud stál kolem 35 miliard dolarů, namířen proti hrozbám, které zatím neexistují. Americká administrativa nicméně věří v životaschopnost systému a považuje jej za klíčovou součást obrany země.

Nedávný výrok prezidenta Baracka Obamy zachycený bez jeho vědomí mikrofonem při rozhovoru s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem, že bude mít po podzimních prezidentských volbách v USA ohledně systému dlouhodobě kritizovaného Ruskem „více flexibility“, obnovil debatu o protiraketové obraně ve Spojených státech. Tento týden ji pak přiživil i severokorejský raketový test, který vzbudil otázky ohledně možné obrany Spojených států před mezikontinentální střelou vystřelenou KLDR.

Ovšem protiraketová obrana například podle předsedy washingtonské neziskové organizace Centrum pro kontrolu a nešíření zbraní a generálporučíka Roberta Garda tím správným řešením není: „Někteří lidé říkají, že to je jediná obrana, jakou Spojené státy proti balistickým střelám mají. Problém ale je, že nefunguje,“ uvedl. „Je jako člověk, který hledá klíče ve světle pouliční lampy.“

Příprava rakety v KLDR
Zdroj: David Guttenfelder/ČTK/AP

Půlka dosud provedených zkoušek selhala

Stejně jako Gard, i další kritici projektu upozorňují na to, že z dosavadních 15 zkoušek systému jich sedm selhalo. Jde navíc o testy v umělých podmínkách, o plnohodnotné ozkoušení systému se armáda ještě nepokusila.

Loňská studie vědecké rady amerického ministerstva obrany jen zesílila Gardovu skepsi. Systém, jehož součásti podle původních a nyní opuštěných plánů americké vlády měly vzniknout i v Česku, podle ní má významné problémy se včasným zachycením stoupajících raket a rozlišováním mezi atrapami a skutečnými cíli. Servítky si nebere ani obranný expert a dlouhodobý kritik protiraketové obrany Joseph Cirincione. Projekt označuje „nejdéle trvající podfuk“ na americkém ministerstvu obrany.

Joseph Cirincione, obranný expert

„Nemáme systém, který by byl byť vzdáleně schopný bránit Spojené státy proti střele dlouhého doletu. Naživu ho živí hlavně politika.“

V současnosti má protiraketová obrana podporu jak demokratů, tak republikánů. Prezident Barack Obama ji sice na počátku své vlády podrobil revizi a značně ji upravil, považuje ji ale za klíčovou součást obrany země i jejích spojenců. Kongres na projekt loni i přes rozpočtové škrty schválil o 8,6 miliardy dolarů více. Celkové dosavadní náklady na systém, který v různých podobách Spojené státy vyvíjejí už 60 let, tak přesahují výdaje na vesmírný program Apollo, který představoval 16 misí na oběžnou dráhu Země a šest přistání na Měsíci.

Barack Obama v demilitarizované zóně
Zdroj: Pablo Martinez Monsivais/ČTK/AP

Další odborníci volají po navýšení zbrojních výdajů

Podle některých odborníků by však americká vláda měla výdaje na program ještě zvýšit, aby urychlila jeho vývoj. Například Peter Hussey, který byl poradcem administrativy prezidenta Ronalda Reagana, upozorňuje, že Írán by mohl mít v roce 2015 raketu schopnou zasáhnout Londýn a že by na to USA měly být připravené. Současné technologické potíže považuje za obvyklou součást vývoje.

Také americká vláda podle vyjádření nejmenovaného činitele věří, že protiraketová obrana bude schopna ostrého nasazení a že se bude postupně zlepšovat. Cirincione ale zůstává skeptikem: „I kdybychom nakonec získali obranný systém, který bude fungovat, nepřítel na nás zaútočí bezpilotními letadly, o kterých nebudeme vědět dříve, než vybuchnou v našich městech.“