Příběh amerických rukojmí v Íránu – drama i při návratu domů

Dramatický návrat domů pohledem aktérů (zdroj: ČT24)

Po dlouhých měsících v zajetí se už viděli doma, přesto nebyl pro propuštěné Američany nedělní odlet z Íránu o nic méně dramatický. Pět Američanů – voják, pastor, novinář a jeho rodina – jsou na svobodě v rámci výměny vězňů. Právě příbuzní jednoho z propuštěných se mohli stát komplikací, která na poslední chvíli vše zhatí. Celou situaci Američané zpětně popsali po návratu domů.

Mezi čtveřicí propuštěných, která má íránské i americké občanství, byl zpravodaj amerického listu The Washington Post v Íránu Jason Rezaian. Dalšími propuštěnými jsou křesťanský pastor Saeed Abedini, bývalý příslušník amerického námořnictva Amir Hekmati a Nosratollah Khosravi-Roodsari. Ten ale na palubě letadla údajně nebyl.

Rezaian byl loni v říjnu v Íránu shledán vinným ze špionáže a odsouzen do vězení; výše trestu však zveřejněna nebyla. Abedini byl v roce 2012 uvězněn kvůli údajnému šíření křesťanství, za což dostal osm let. Hekmati byl zadržen v roce 2011 a později odsouzen za špionáž.

Jason Rezaian
Zdroj: Zoeann Murphy/Reuters

Pátý propuštěný, student Matthew Trevithick, který podle prohlášení rodiny odjel do Íránu na intenzivní jazykový kurz, strávil ve vězení 40 dní. Byl v Íránu osvobozen separátně, nikoli v rámci dvoustranné dohody. Domů odcestoval už v sobotu.

Propuštění vězňů bylo ohlášeno v sobotu, tedy téhož dne, kdy MAAE oznámila, že Íránci dodržují svoji dohodu s mocnostmi o íránském jaderném programu a kdy USA a Evropská unie rozhodly o ukončení protiíránských sankcí. Američané omilostnili sedm íránských vězňů, z nichž šest má americko-íránské občanství.