Kolombo - Za poslední tři dny opustilo bojovou zónu na severu Srí Lanky, kde armáda pokračuje v tlaku na tamilské povstalce, téměř 90 000 lidí. Na tamilském území stále zůstává asi 60 000 civilistů, kteří nemohou uprchnout, a jejich situace je podle Mezinárodního červeného kříže katastrofální. Vláda mezitím oznámila, že se vzdali dva vysoce postavení velitelé Tamilských tygrů, od úterý bylo v bojích zabito 43 povstalců.
Před tamilskými povstalci už uteklo přes 90 tisíc civilistů
Vojáci svírají bojovníky separatistické organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) už na necelých 14 kilometrech čtverečních území. Snaží se prý přitom umožnit i zbývajícím civilním obyvatelům oblast bojů opustit. Americké ministerstvo zahraničí dnes zveřejnilo satelitní fotografie a letecké záběry tamilského území, na kterém je asi 25 000 stanů.
Bojovníci LTTE od začátku vládní ofenzivy před několika měsíci civilistům v odchodu z oblasti bránili. OSN odhaduje, že v současnosti ještě zadržují několik tisícovek lidí, kteří jim mají posloužit jako lidské štíty.
Tygři v úterý prohlásili, že zbraně nesloží, nicméně podle agentury AFP se dnes vzdal vládním silám hlavní mluvčí LTTE Velajudam Dajanidi přezdívaný mistr Daja. Kromě něj se vzdal rovněž jeden z kádrů organizace nazývaný George, který byl blízký někdejšímu hlavnímu vyjednávači S. P. Thamilselvanovi.
Mluvčí ministerstva obrany bez upřesnění prohlásil, že budoucnost povstání v tuto chvíli závisí na osudu vůdce LTTE Vélupilláího Prabhákarana, o němž není fakticky nic známo už rok a půl. Mluvčí je hluboce přesvědčen, že se ukrývá se svými bojovníky na obklíčeném území.
Válka zuří i na poli propagandy. Obě strany se navzájem obviňují z používání civilistů jako lidských štítů. Tamilové navíc tvrdí, že je vojáci využívají k čištění minových polí. Ověřit jakékoli zprávy z bojiště prakticky nejde. Armáda tam novináře nepouští - oficiálně kvůli jejich bezpečnosti.