Poškozená výletní loď se doploužila v pořádku do přístavu

Sandakan (Malajsie) - Výletní lodi Azamara Quest v noci na sobotu vyřadil krátce motor z provozu požár, dorazila už ale v bezpečí do malajsijského přístavu Sandakan. Na palubě vezla asi tisíc pasažérů. V přístavu na ostrově Borneo čekala na loď policie, stejně jako autobusy, které odvezly pasažéry do hotelů. Cestující se zdáli unavení, ale řada z nich se usmívala a mávala novinářům, které úřady nepustily do přístavu.

Požár, který vypukl z dosud nejasných důvodů v jedné ze strojoven lodi, se prý podařilo rychle uhasit. Motory několik hodin nefungovaly a plavidlo bylo unášeno 24 hodin proudem v klidných vodách asi 140 kilometrů jihozápadně od útesu Tubbataha. Posádce se nakonec podařilo obnovit vlastní pohon a umožnit, aby loď mohla dál sama alespoň pomalu plout.

Nikdo z 590 pasažérů, které tvoří hlavně Američané a Západoevropané, nebyl zraněn. Pět ze 411 členů posádky se však přiotrávilo kouřem z požáru, přičemž jeden z nich byl postižen vážně. V nemocnici v Sandakanu je ošetřován guatemalský člen posádky, ale další podrobnosti o jeho zdravotním stavu nebyly oznámeny.

Kanaďanka Dorothy Irvineová:

„Jsem ráda, že jsem v bezpečí… Posádka nás celou dobu informovala a dělala víc, než bylo její povinností. Kapitán byl skvělý.“

Australanka Margaret Whawellová uvedla, že na lodni „nebyla panika, ani chaos a vše bylo pod kontrolou“. Zástupce novozélandského velvyslance v Malajsii, který mluvil s novozélandskými pasažéry, řekl, že „na palubě je vše normální, jen je tam velké horko, protože nefunguje klimatizace“. Plavidlo vyplulo pod maltskou vlajkou z filipínské metropole Manily ve čtvrtek na 17denní turistickou plavbu. Společnost Azamara Club Cruises, jejíž mateřská firma sídlí v USA, zbytek plavby zrušila a slíbila, že cestujícím proplatí veškeré náklady a dá voucher na nějakou budoucí plavbu.

Azamara Quest
Zdroj: ČT24

Na lodi Azamara Quest bylo 590 pasažérů a 411 členů posádky. Z cestujících bylo 201 z USA, 98 z Británie, 89 z Austrálie, 45 z Kanady, 39 z Německa, 32 z Rakouska, 16 z Belgie a po 14 z Nového Zélandu a Švýcarska. V posádce je 119 Filipínců, 58 Indů a 50 Indonésanů.