Varšava - Polský Den veteránů zahraničních vojenských misí připomněl zemi často těžký návrat tisíců válečných vysloužilců, hlavně z Iráku a Afghánistánu. Oficiální statut vojenského veterána zavedli Poláci před rokem. Získalo ho už kolem 7 000 lidí. Ministerstvo obrany pro ně staví zvláštní rehabilitační centra i nemocnice. Mají nároky na bezplatnou péči i jiné úlevy.
Polsko se snaží nezapomínat na veterány
Poláci mají na zahraničních misích aktuálně 3 500 vojáků. Po stovkách rotují v Afghánistánu, Kosovu i na jiných nebezpečných oblastech. Ne všichni se v pořádku vracejí domů. S vážnými zraněními zápasí i roky po svém návratu.
Poláci patří v Evropě k nejaktivnějším armádám. V Iráku se jich za pět let vystřídalo přes 16 000, přes tři stovky se vrátily s nejrůznějšími zraněními. V Afghánistánu už bylo od roku 2001 kolem 25 000 polských vojáků, 800 z nich řeší psychická traumata a vážná zranění.
Právě vysoké počty novodobých veteránů přinutily polskou vládu, aby jim věnovala větší pozornost. Každý rok 29. května si připomíná jejich osudy – a také potřebu jim pomoci. „Dostávají veteránský příplatek do normálního nebo invalidního důchodu. Mají zároveň přednost při zaměstnání v jednotkách, spadajících pod ministerstvo obrany nebo vnitra,“ říká o péči o veterány Michal Romanczuk z velitelství Polských pozemních sil.
Z vysokého nasazení v zahraničních misích Poláci nicméně zatím ustupovat nechtějí. Výjezdy do zahraničí berou jako nejlepší bojovou přípravu. A taky součást spojeneckých povinností.