Politická karta řeckého osudu: Uprchlíci, Putin i otřes integrace

Atény – V čím dál obtížnějším boji za záchranu Řecka se hraje nejenom o naději pro tamní hospodářství, ale i témata, nad kterými Evropa hledá řešení minimálně stejně těžce. Případný bankrot Řecka totiž může záhy přitížit i v takových problémech, jakými jsou uprchlická krize, vtahy k Rusku a sankční přestřelka.

Budoucnost Řecka jako politická páka (zdroj: ČT24)

Právě Řecko je vedle Itálie hlavních záchytným bodem pro tisíce lidí prchajících do Evropy. Každý týden jich na řeckých ostrovech přistanou desítky, i když pro většina z nich má zamířeno dál na pevninu. Řecká vláda nicméně už dříve varovala, že v případě problémů vystaví běžencům cestovní doklady a pošle je bez kontroly na západ. „Pokud nás Evropa nechá v krizi, zaplavíme ji běženci,“ varoval ministr obrany Panos Kammenos.

Jen v záchytných táborech se po celém Řecku tísní na deset tisíc uprchlíků. Radikální ministři navíc vytahují silnou kartu. Upozorňují, že volným průchodem se samozřejmě otevírá cesta do Evropy i případným džihádistům.

Uprchlíci u břehů Řecka
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Ruská otázka - další politické pozadí celých debat o Řecku. Během letošního vyjednávání Evropa mlčky sledovala řecké námluvy s Ruskem. Premiér Alexis Tsipras vyrazil hned dvakrát do Moskvy, kde se mluvilo o různé spolupráci, i když návrh na štědré půjčky zřejmě nepadl. Výsledkem však byl například plán nového ropovodu Turkish Stream, který přinese Aténám miliardové investice.

Po rozvodu s Unií by byla Moskva pro Řecko logickou snoubenkou. Rusko by získalo spojence a jeho izolace, o kterou se Západ kvůli ukrajinské krizi snaží, by dostala trhliny. Brusel však stále s Řeckem počítá – a to i v otázce dalších protiruských sankcí. „Všechno už bylo dohodnuto. O prodloužení (protiruských) sankcí se vůbec nemuselo nedebatovat,“ zdůrazňuje německý ministr financí Frank-Walter Steinmeier.

Vladimir Putin a Alexis Tsipras
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Řecký bankrot by evropské trhy bolestně zasáhl. Mohl by navíc vyústit v bezprecedentní odchod z eurozóny. Jeho reálné následky zatím nejsou zcela jasné. Bruselská noční můra by však kromě ekonomického měla i geopolitický dopad. Byla by první vážnější ranou pro evropskou integraci, do které starý kontinent investoval několik dekád.

Načítání...