Paříž - Léta nadějí, zmaru a bojů na společných frontách - tak líčí výstava v Paříži vztahy Československa a Francie v letech 1914 - 45. Připravil ji Vojenský historický ústav. V rámci přípravy na francouzské a české předsednictví Evropské Unii byla zahájena ve francouzském Armádním muzeu na slavné Invalidovně. Se zbraní v ruce představuje třeba malíře Františka Kupku nebo sochaře Otto Guttfreunda.
Pařížská výstava líčí vztahy Československa a Francie
Nejen vojáka Kupku teď mohou poznat návštěvníci pařížského Armádního muzea. Rozsáhlý komplex původně sloužil jako útočiště invalidních veteránů. Dnes jsou tu pochováni váleční hrdinové Francie. Včetně toho největšího - Napoleona Bonaparte.
Jen kousek od jeho hrobky teď ožívají i vzpomínky na Aloise Vašátka, Františka Peřinu a další. Československé válečné piloty pod francouzským praporem. „Ve francouzském letectvu v roce 1940 tvořili Čechoslováci 12 procent, každý osmý byl z naší země. Běžní Pařížané o nich moc neví. Přitom právě tady, na Invalidovně se někteří dobrovolníci před lety hlásili do služby,“ připomíná jeden z autorů výstavy Michal Burian.
Francie a ČR teď bojují na diplomatické úrovni. Obě země čeká předsednictví Evropské unie. Francouzské začne letos v červenci, české v lednu 2008.