Praha – Bývá označován za enfant terrible polské politiky. Veliký rozruch vzbudil již vstup jeho hnutí do Sejmu. Jaké jsou cíle Janusze Palikota? „Chtěl bych, aby bylo u nás alespoň tak jako v Česku, pokud jde o toleranci vůči lidem, kteří vyznávají jinou víru,“ říká Palikot, který byl hostem Interview ČT24. „V Evropské unii jsou stát a církev rozdělené, v Polsku ale ne.“
Palikot: Chtěl bych v Polsku tolik tolerance jako v Česku
Stát je světský, nezávislý na církvi
Už před prvním zasedáním nového parlamentu Palikot požadoval odstranit kříž, který v sále visí už 14 let. „Polská ústava ve své preambuli i v 25. článku jednoznačně stanoví, že stát je světský, nezávislý na církvi. Ve veřejných institucích, jakou je Sejm, by neměly být žádné symboly jakékoliv církve,“ vysvětluje. „Místo kříže je v kostele a ne v Sejmu,“ dodává.
Názory, že kříž je součástí tradice polského národa, Palikot nepopírá. Přesto hájí jasné oddělení církve od státu. Navíc poukazuje na zvláštní reálie polské politické scény: „Pro mě a pro mnoho jiných lidí je latinský kříž symbolem strany Právo a spravedlnost, stranickým symbolem. S křížem se konaly demonstrace a předvolební agitace. S tím nemohu souhlasit, nechci, aby logo jakékoliv strany viselo v parlamentu.“
Katolická církev se údajně začala v politice silně angažovat po roce 2010, kdy byl na Wawelu pohřben Lech Kaczynski. Ten byl přitom podle Palikota velmi pasivním a slabým prezidentem. „Církev ale to rozhodnutí o místě pohřbu bránila a ještě se zapojila do kampaně Jaroslava Kaczynského,“ zlobí se Palikot.
Kritika církve už v Polsku vzbudila širokou debatu ve společnosti. Palikot říká: „Někdy nepotřebujete většinu, aby byly nastoleny otázky pro veřejnou diskusi. Během měsíce po volbách jsme způsobili velkou změnu v polské politice.“
Dojde k nové diskusi - mezi levicí a pravicí
Palikotova strana má ale ambice výrazně proměnit polskou politickou mapu. „Vždy tu byla Platforma a Právo a spravedlnost. To bylo všechno. Vztah dvou pravicových stran, jedna krajně pravicová, druhá méně, spíše ze středu. Přišli jsme s třetím úhlem pohledu,“ zdůrazňuje Palikot. „Zajistíme, že dojde k nové diskusi, mezi levicí a pravicí.“