Washington - Spojené státy i Evropská unie dnes naznačily, že zvažují možnosti určitých odvetných opatření proti Rusku za jeho vojenskou akci proti Gruzii. Spojené státy a jejich spojenci prý uvažují o "vyloučení Moskvy z exkluzivního klubu nejmocnějších zemí", což nepřímo naznačuje vyřazení ze skupiny G8. Skupina se situací kolem Gruzie zabývala při telefonické konferenci, a Rusko nebylo přizváno. Uvažuje se údajně i o zrušení plánovaných společných vojenských cvičení.
Odvetná opatření proti Rusku zvažuje EU, USA i G8
Alespoň symbolické akce proti Rusku mají podle evropských diplomatů projednat ministři zahraničních věcí Evropské unie na své středeční schůzce. Není ale jasné, zda takové návrhy podpoří i západoevropští spojenci Moskvy, zvláště Německo, Francie a Itálie.
Dosavadní prohlášení EU vyzývají k ukončení bojů a respektování gruzínské územní celistvosti, ale neobviňují žádnou ze stran. Polsko, pobaltské státy a některé další země unie ale volají po ostřejším stanovisku a označení Ruska za agresora.
Vedle vyřazení z činnosti skupiny G8 by mohl podle pozorovatelů k těmto opatřením patřit i odklad připojení Ruska k Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Diskutuje se i o vyslání evropských pozorovatelů do provincií Abcházie a Jižní Osetie.
Americký prezidentský kandidát Barack Obama vyzval k přehodnocení úsilí Moskvy o vstup do Světové obchodní organizace (WTO). Na druhé straně americký ministr obchodu Carlos Gutierrez dnes prohlásil, že nevidí souvislosti mezi ruskou vojenskou akcí v Gruzii a dlouhodobým procesem přípravy Moskvy na členství ve WTO.
Nicméně Gutierrez prohlásil, že „ke splnění podmínek přistoupení Ruska k WTO vede ještě dlouhá cesta“. To je v rozporu s nedávnými tvrzeními amerických vládních činitelů, podle nichž se vstup Ruska do WTO již značně přiblížil.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová v úterý potvrdila, že Spojené státy podporují demokraticky zvoleného gruzínského prezidenta a vládu a trvají na zachování územní celistvosti a nezávislosti Gruzie.