Minami Sanriku (Japonsko) - Minami Sanriku bylo ještě v pátek ráno ospalým rybářským městečkem. Teď leží v troskách a 10 tisíc z jeho původních 17 tisíc obyvatel je nezvěstných. Na místě natáčel zvláštní zpravodaj ČT v Japonsku Miroslav Etzler, který zaznamenal příběhy zdejších lidí.
Obyvatelé rybářského městečka zmizeli z vteřiny na vteřinu
Masafomi Jamauči přežil ničivé zemětřesení i vlnu tsunami. Pohřešuje ale desítky známých. Přišel i o konzervárnu na ryby a několik nemovitostí. Na místě zkázy popisuje, co tu před několika dny stávalo: „Tam na těch základech stála dvoupatrová budova. Byla to má kancelář a fotostudio. A tam stál můj dvoupatrový činžák. Žily v něm čtyři rodiny. Dvě v přízemí a dvě v prvním patře. Nevím, co se s nimi stalo. Všechno bylo zničeno během pár vteřin.“
V budově mateřské školky ve svahu nad městem žije 450 z těch, co smrtící vlnu přežili. Je mezi nimi i čtyřiaosmdesátiletá Kiotsu Tabata. Narodila se v sousedním městě. Zažila celkem tři tsunami – první, když jí byly čtyři roky. Katastrofu takových rozměrů ale nepamatuje: „Město, kde jsem se narodila, smetla voda. Můj rodný dům zmizel. Žila tam stále i má mladší sestra. Nemůžu ji sehnat. Nevím, jestli je naživu.“
Do postižené oblasti se sjíždí desetitisíce záchranářů, policistů a vojáků z celého Japonska. Záchranné týmy sem poslalo i dalších 70 zemí. Všem městům v regionu začínají docházet potraviny, pitná voda nebo benzín. Elektřina a telekomunikace fungují jen sporadicky. Situaci navíc komplikuje i počasí, meteorologové varují, že teploty mohou klesnout až na bod mrazu, a předpovídají déšť a sníh, to ztíží práci záchranářů a prohloubí mizérii statisíců lidí, kteří přišli o své domovy.